Jesenice - křížová cesta

čtvrtek 10. březen 2011 01:00

Křížových cest u nás máme stovky. Většinou vedou od obce na kopec, na čtrnácti zastaveních jsou vyobrazení z poslední cesty a ukřižování Krista. Poslední zastavení je obvykle kříž nebo kaple s Božím hrobem. Pobožnosti na křížové cestě se konají na Velký pátek (někdy i při jiných příležitostech).


Název Jesenice má více obcí nebo jejich částí, nejen u nás, ale ve Slovinsku nebo Chorvatsku. Aby tedy nedošlo k omylu, upozorňuji, že se jedná o obec na Příbramsku, nedaleko Sedlčan.

Kostel Nejsvětější trojice v Jesenici byl založen v polovině 14. století Martinem ze Zvěřince. Kostel byl mnohokrát přestavován. Poslední velká přestavba je z roku 1799, interiéry byly upraveny po roce 1884. V kostele je rodinná hrobka Černínů z Chudenic. Je v ní pochován i Diviš Černín z Chudenic, který byl popraven po bitvě na Bílé hoře 21 června 1621.

Před kostelem je umístěna žulová socha faráře Antonína Lega (1839 – 1901). Byla to doba, kdy vzdělanost národa závisela na místních lékařích, učitelích a farářích. Antonín Lego byl skutečně všestranný – napsal paměti jesenické farnosti, byl sběratelem lidových písní a pověstí, pomáhal při zakládání zdejší kampeličky, mlynářského družstva a hasičského sboru. Sám pomáhal při opravách kostela a vyřezal některé dílny kazatelny. Především byl však vášnivým včelařem. Vynalezl nebo vylepšil různé pomůcky (rojochyt, dýmák, medomet). Za vynálezy získal i madaile na výstavách domácích i v zahraničí. Pohřben byl na své přání ve zdejším kostele vedle Diviše Černína z Chudenic.

Od kostela Nejsvětější trojice v Jesenici vede na Kalvárii krátká naučná stezka, která přesně kopíruje zdejší křížovou cestu. Křížová cesta má místo obvyklých 14 křížů 17. Postavena byla v roce 1836, několikrát poškozena a znovu obnovena. V současnosti jsou obrazy na jednotlivých zastaveních nakresleny dětmi.

Okolí křížové cesty je zarostlé akáty. I to je památka na faráře Antonína Lega. Prosazoval a sám prováděl výsadbu akátů a měl na to dokonce speciální sázecí hůl. Akáty propagoval především jako zanícený včelař. V tom ho však nenapodobujte, akát je v přírodě agresivní cizorodá rostlina, která se snadno šíří, ale jen obtížně likviduje.

1.JPG

Kostel Nejsvětější trojice
.
2.JPG
Interiér kostela Nejsvětější trojice
.
3.JPG
Kazatelna
.
4.JPG

Poslední večeře - nástěnná malba
.

5.JPG
Kostel Nejsvětější trojice - stropní malba
.
6.JPG
Pomník faráře Antonína Lega
.
7.JPG

Farář Antonín Lego
.

8.JPG
Jesenice z křížové cesty
.
9.JPG
Podložím zde jsou hlubinné vyvřeliny, lidově žuly
.
10.JPG
Zastavení cesty jsou jednoduché kříže
.
A.JPGC.JPG
Na zastaveních byly použity dětské kresby
.
B.JPGD.JPG
Na zastaveních byly použity dětské kresby
.
11.JPG
Kolem cesty rostou akáty
.
12.JPG
Remízky, stromy, lesíky - tak by měla vypadat krajina
.
13.JPG
Kalvárie - konec křížové cesty
.
14.JPG
Okolí křížové cesty se musí pravidelně udržovat
.
15.JPG
Z cesty jsou výhledy do okolí
.
16.JPG
Předjaří
.
18.JPG
Tam, kde jsou zasety ozimy, se už pole zelenají
.
19.JPG
V jednoduchosti je krása
.
20.JPG
Své si zde najdou věřící i nevěřící
.
21.JPG
A na závěr ještě jednou Kalvárie

Mapa
Souřadnice pro GPS
: 49°36'28.212"N, 14°28'44.465"E               
Doprava
: AutobusJesenice
Přístup
: Po červené turistické značce z Jesenice
Délka trasy: 1 km
Čas na prohlídku
: 1/2 hodiny
Zaměření
: Historie
Zajímavosti v okolí
: zřícenina Zvěřinec, skanzen Vysoký Chlumec


Poznámka:

Fotografie si můžete prohlédnout i ve ve větším rozlišení: http://kd1.rajce.net/Jesenice2


pomník pátera Antonína Lega

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy