Zlato a kandíky

pondělí 28. březen 2011 12:00

Zlato se v Čechách těží již více než 3000 let. Nejdříve to byly ojedinělé nálezy, pak systematické rýžování v náplavech řek a potoků a nakonec bylo nutno vypravit se za lákavým kovem pod zem. Odhaduje se, že se podařilo získat asi 95 tun zlata. Většina starých dolů postupně splynula s přírodou. Některé tak, že je dnes dokonce chráníme.

Naši předkové byli šikovní. Objevili a vytěžili co se dalo. Přesto toho dosud zbývá hodně, dokonce víc, než se dosud podařilo vytěžit. Jen na jednom ložisku u Mokrska se zásoby čistého zlata odhadují na 150 tun. Dají se vytěžit, ale výsledkem by byla naprostá devastace krajiny. Dnešní velkodůl je totiž něco úplně jiného než malé doly, které těžily jen nejbohatší partie ložisek.

Větší počet starých dolů najdeme kolem Sázavy, ostatně Jílové je téměř symbolem zlatých dolů. Naši předkové dokázali najít výchozy zlatonosných žil a podle svých možností se pustili do hlubinné těžby. Po čase se podzemní prostory zavalily, na povrchu jsou pak kruhové propadliny a někdy i kopečky vytěžené hlušiny. Pokud si představíme terén v době těžby, kdy bylo okolí dolů i odlesněno, museli by z toho dnešní ochránci přímo šílet. Rekultivace byla ponechána přírodě. Ta to ovšem zvládla naprosto dokonale. Naleziště jedné z našich nejvzácnějších rostlin – kandíku – je právě na místě někdejších dolů.

Kandík psí zub je kriticky ohroženou rostlinou. Celá populace má jen několik tisíc jedinců – a najdeme ji jen na jedné lokalitě, na Medníku u Pikovic. Kvete velmi brzy na jaře, hned po sněženkách.

Kandík psí zub je původní v jižní Evropě, jižně od Alp. Na Balkáně a na Jadranu je to běžná rostlina. Podobně jako u nás, i na Slovensku roste také jen na jediném místě – na Silické planině. Je tedy otázkou, jestli je na Medníku skutečně jeho nejsevernější výskyt, nebo jestli jde o rostliny pěstované, uniklé do volné přírody.

I když se naleziště kandíku běžně označuje jako Medník, jde ve skutečnosti o severovýchodní a východní svah Malého Medníku nad Sázavou. Místo se nazývá „V jámách“. Jámy tu skutečně jsou, ve středověku se zde těžilo zlato. Jde tedy o naprosto nepůvodní terén, druhotně zarostlý buky, duby a habry. Kandík se sem mohl dostat docela snadno – majiteli území byli mniši za Strahovského kláštera.

Kandík psí zub má jméno podle tvaru cibule, která se podobá psímu špičáku. Kvetoucí rostlina má dva listy (nekvetoucí pouze jeden), s nápadnými skvrnami. Květ je fialově růžový, někdy téměř bílý, podobný květu bramboříku.

Kandík psí zub kvete velmi brzy, ještě než vyrazí listí na stromech. Velmi často byly květy trhány, ještě větší škodu způsobilo vykopávání a přenášení do zahrádek. Ostatně v Pikovicích je to velmi často v zahrádkách pěstovaná rostlina. Dnes naštěstí naprosto převládají jiní sběratelé – za každého počasí se tu fotografové předhánějí ve snaze získat co nejlepší snímek.


001.JPG
Sázava - Zlatá řeka starých trampů. Zlato se zde  těžilo stovky let
.
002.JPG
Po dolech zbývají jen nerovnosti v terénu
.
003.JPG
Terén rozhodně není možné považovat za původní
.
004.JPG
S jarem rozkvétají kandíky a přicházejí fotografové
.
005.JPG
Značná část rostlin roste přímo v propadlinách
.
006.JPG
Kandík psí zub je malá, ale krásná rostlina
.
007.JPG
Podle nápadně skvrnitých listů poznáme i rostliny, které nekvetou
.
008.JPG
V poslední době kandíků ubývá
.
009.JPG
Květy připomínají známý brambořík
.
010.JPG
Při chladu zůstávají květy uzavřené
.
011.JPG
Kandíky tu rostou jednotlivě i ve skupinkách
.
012.JPG
Kandíky jsou krásné - ale jak se sem vlastně dostaly?
.
013.JPG
Tento způsob "ochránců přírody" informovat veřejnost - hřebíky v živém stromu je vandalství
.

Mapa
Souřadnice pro GPS
: Loc: 49°52'27.476"N, 14°26'59.172"E            
Doprava
: vlak Petrov u Prahy
Přístup
: Po naučné stezce Medník
Délka trasy: 3 km
Čas na prohlídku
: 2 hodiny
Zaměření
: Příroda
Zajímavosti v okolí
: Jílové - muzeum zlata, středověké štoly


Poznámka:

Kandíky jsou v plném květu, pravděpodobně některé pokvetou ještě tento víkend

 


 

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy