Cennější než diamanty?

úterý 27. listopad 2012 02:18

Drahé kameny – české granáty jsou jako kapičky krve. Temně červené, blýskavé. Snad v každém klenotnictví u nás mají granátové šperky. Někdy však to, co se vydává za český granát, je něco jiného. 

... clanok_foto.jpg
   Krystal granátu

Granáty jsou podvojné křemičitany hořčíku, vápníku, hliníku, železa a manganu. Jde o celou skupinu nerostů – grossular (zelený, s vápníkem a hliníkem), andradit (hnědý nebo zelený s vápníkem a železem), pyrop (krvavě červený s hořčíkem a hliníkem), almandin (fialově červený s železem a hliníkem), spesartin (červený až žlutavý s manganem a hliníkem). Tato složky se vzájemně mísí. Granáty mohou mít nejrůznější barvu. Jen jedna chybí – modrá. Krystalují ve granátotvarech (dvanáctistěn kosočtverečný). Jsou tvrdé a poměrně křehké. Český granát je pyrop - Mg3Al2(SiO4)3. Jeho krvavě červená barva je způsobena příměsí oxidu chromitého.

               Pyropy se vyskytují v jižních Čechách u Kremže, v Podkrkonoší (okolí Kozákova, Čistá u Staré Paky),  u Kolína a Kutné Hory, na Moravě třeba u Černína poblíž Moravských Budějovic  i jinde. Nejznámější jsou však naleziště v Českém Středohoří. Při sopečných erupcích byly z velké hloubky vyrvány bloky hadcové horniny a vyneseny na povrch, případně zůstaly jako část výplně sopouchů. Po zvětrání se pak odolné pyropy dostaly do náplavů. Známé lokality jsou  u Třebenic, Dlažkovic, Třebívlic nebo Chrášťan.

               V okolí Podsedic se české granáty průmyslově těží. Náplavy s pyropy zde tvoří vrstvu o mocnosti až 6 m na ploše asi 70 km2. Těžba zde je velmi stará, začala snad již v 15. století. Rozvoj pak začal  v době Rudolfa II., Lobkowiczové začali s těžbou v roce 1648. Brusírna v Podsedicích zpracovávala na počátku 19. století přes půl milionu kusů granátů. Koncem 19 století se zdálo, že ložiska jsou vyčerpaná. Před druhou světovou válkou však nastala etapa těžby za použití techniky. Dnes se získává kolem 100 kg surových granátů vhodných k broušení (tedy velkých 1,8 mm – 7 mm. Brusírny a výroba šperků jsou v Turnově.

            Ne každý granátový šperk je však z pravého českého granátu. Seriozní klenotnictví vám ke šperku přidají certifikát, zaručující jeho pravost. V jiných koupíte šperky, které mají místo pyropů mnohem běžnější odrůdy (většinou se jedná o fialový almandin). V případě, že máte dokonce pochybnost o tom, jestli jsou kameny granáty nebo pouhé sklo, stačí granátem rýpnout do skla. Pokud se vám podaří udělat rýhu, je vše v pořádku (granát je totiž tvrdší, než sklo).

            České granáty si můžete bez problémů nasbírat. Stačí vhodná krabička nebo epruveta, dobré je vzít si i pinzetu. Na zoraném poli pokleknete (nebo ulehnete, jak je komu libo) a při troše trpělivosti jich získáte za hodinu několik desítek. Správní sběratelé se pustí i do rýžování štěrku v potoce. K tomu potřebujete misku (nemusí být ta pravá rýžovací, jako používají zlatokopové). Ještě lepší jsou dvě síta, jedno s otvory asi 0,5 mm, druhé kolem 7 mm. Tím vyberete nejvhodnější zrnitost, ruční třídění si můžete nechat na doma.

            Zkušení sběratelé se ovšem přesvědčí, jestli se ve výplavu neobjeví i další minerály – obvykle zirkony, křišťály, safíry. Mohou také najít i drobné zkameněliny (obvykle ramenonožce), přeplavené do štěrků z okolních křídových sedimentů. A když budete mít ohromné štěstí, najdete třeba diamant. Zatím se tu našly 3, první o velikosti 4 mm, druhý 3 mm, a poslední jen 0,15 mm.

            Ve světě se vytěží méně českých granátů, než diamantů. Z tohoto hlediska by měly být vlastně české granáty dražší. V každém případě jsou zajímavé. V Třebenicích jim věnovali celé muzeum.

            Pro případné sběratele přidávám mapku, vhodná místa ke sběru a rýžování jsou označena body. Upozorňuji, že není vhodné pokoušet se proniknout do místa těžby u Podsedic. Ochranka může být nevrlá, ale hlavně – více a lepších granátů si nasbíráte jinde.

DSC03285.JPG ..

 

 

 

 

 

 

Jít sbírat na zoraná pole je nelépe na podzim po deštích

     
--DSC07169.jpg  

  

 

 

 

Silné povahy stojí, slabší klečí, nejslabší se plazí v blátě 

     
--DSC07177.jpg  

 

 

 

 

 

 

 

Lidská důstojnost? 

Ta se rychle vytrácí 

     
DSC03286.JPG  

 

 

 

 

 

 

Podzim v Českém středohoří 

     
dscn0001.jpg  

 

 

 

 

 

 

 

Sbírat se dá také jinak - rýžováním v potoce 

     
dscn1487.jpg  

 

 

 

 

 

 

 

Rýžovat se dá skoro po celý rok, nejlépe však na jaře a v létě 

     
dscn1490a.jpg  

 

 

 

 

 

 

 

Sběr vyžaduje trpělivost, ale nálezy jsou zde vždy jisté 

     
DSCN1557.jpg  

 

 

 

 

 

 

Jarní České středohoří 

     
granat.jpg  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Surové české granáty (zvětšeno cca 10x) 

     
sperk.jpg  

 

 

 

 

 

 

 

 

Granátové šperky mají stále svůj půvab 


 
        Daleko hojnější než pyropy jsou nafiialovělé almandiny. I ty se dají snadno sbírat v potocích, případně na polích. Jedna z nejznámějších lokalit je Granátová skála v Táboře. Je chráněná (jedná se o jednu z nejstarších chráněných lokalit), sbírat se na ní nesmí. 
 
         Další známé naleziště je Starkočský lom. Metamorfované horniny (převážně ruly) patří ke kutnohorskému krystaliniku. Ani tady si moc nezasbíráte.  Lom je sice zarostlá díra v poli, ale také chráněné území. Za návštěvu ovšem stojí. Při těžbě zde bylo odkryto pobřeží někdejšího ostrova. Skála je vyhlazená, v dutinách se zachovaly zbytky usazenin, někdy i se zkamenělinami. Proto je tento lom chráněn hned ze tří důvodů - naleziště zkamenělin, naleziště minerálů a navíc ještě zde hojně žijí chráněné ještěrky.
 
         Dno lomu je obvykle zatopené. Někdy však voda vyschne a pak lze v kamenech snadno sbírat. To, co se nesmí vytloukat ze skály (mimochodem stejně to nejde), si snadno vyberete jako na prostřeném stole.
 
         A do třetice všeho dobrého a zlého mohu nabídnout lůmek u Bečvár. Ovšemže je chráněný a sběr zakázán, ale vezměte si misku a jděte pod lůmek do potoka. Každým náběrem získáte desítky docela slušných granátů, v tomto případě almandinů..  
 
_DSC03537.JPG ...

 

 

 

 

 

 

 

Starkočský lom - metamorfované horniny obrousilo křídové moře  

     
_DSC3541.JPG  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dutiny v hornině vyplňují vápnité sedimenty křídového moře

     
_DSC3542.JPG  

 

 

 

 

 

 

Granáty tvoří zrna. V tomto případě se jedná o fialový almandin 

     
_DSC3531.JPG  

 

 

 

 

 

 

Zrna almandinu dosahují velikosti několika cm 

     
_almandin.jpg  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Granátová zrna v přirozené velikosti 


Můžete se pokusit si granáty nasbírat. Dodržujte však zásadu, že to, co je ve skále nebo stěně lomu tam má zůstat. Nejlepší nálezy jsou stejně na polích nebo v potocích.

 Přeji vám všem pěkné nálezy a dobré počasí.

(přepracovaný a doplněný článek, první verze byla publikována 6. listopadu 2008 na blogu iDnes)

 

 

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy