Husova kazatelna

úterý 26. listopad 2013 07:23

Nápadné skalní útvary a kameny vždy přitahovaly lidskou pozornost. Dostávaly nejrůznější názvy, byly považovány za výtvory prehistorických kultur, jsou o nich různé pověsti a zkazky. Jedním z takových je i kámen zvaný Husova kazatelna, Čertova kazatelna nebo také Kačena.

Husova kazatelna je kámen úctyhodných rozměrů – zhruba 2 m vysoký, 3 m dlouhý a 1,8 m široký. Podloží se dotýká jen malou plochou, což budí dojem, že jej lze snadno rozhýbat. Najdeme ho na naučné stezce Petrovicko v lesíku nedaleko obce Žemličkova Lhota. 

Kámen není rozhodně nějaký mladíček. Jeho historie začala někdy před 345 milióny let. V té době byl český masiv zhruba na rovníku a vznikala zde ložiska černého uhlí. Významná tektonická linie směru SV-JZ (středočeský šev) byla postupně vyplňována hlubinnými vyvřelinami. Dnes tuto oblast nazýváme Středočeským plutonem. Odděluje od sebe oblast moldanubika a Barrandien středočeské oblasti.  

Hornina je větší těleso magmatických hornin, obvykle se označuje jako typ Čertova břemene nebo Milevský masiv. Vzniklo v hloubce, udává se až 15 km. Petrograficky jde o durbachit, což je hornina podbná žule. Skládá se z především z živců (draselných i sodno-vápenatých), biotitu, amfibolu a křemene. V malém množství je apatit, zirkon, monazit a rutil.

Trvalo doslova miliony let, než se postupnou erozí dostal zdejší durbachit až k povrchu. V třetihorách díky teplému klimatu zvětrávaly horniny do hloubky až několika desítek m. Zústala jen pevná, odolná jádra. Rozložená hornina byla postupně snesena. Dnes jsou na povrchu skupiny balvanů („kamenná stáda“) a ovšem i Husova kazatelna. Pravděpodobně je to náš největší viklan.

Husova kazatelna má na své horní části mísovitou prohloubeninu. Vznikla při zvětrávání, podobné útvary se vyskutují celkem běžně, dokonce mívají i odvodňovací kanálek. Romantici je považovali za pohanské obětní misky. V případě Husovy kazatelny jako první prosazoval tuto teorii Jan Pudil již v roce 1877. Později měl ještě několik následníků.

O tom, že by zde kázal Jan Hus, který v roce 1413 bydlel na nedalekém hradě Zvěřinci, nejsou žádné historické prameny. O změnu názvu z Husovy na Čertovu kazatelnu se prý zasadili místní jezuité. Je ovšem také možné, že vlastně šlo jen o návrat k původnímu názvu. Pokud si uvědomíme, že máme Čertovu díru, Čertovu stěnu, Čertovu zeď, Čertovu brázdu, Čertův kopec atd., není to nepravděpodobné.  

Je zajímavé, jak se dávno vyvrácené chybné názory znovu a znovu vrací. Psychotronik Pavel Kozák stále tvrdí, že z balvanu stále vyzařuje negativní energie pravěkých obětí. Tento pán je držitelem Bludného balvanu od Českého klubu skeptiků Sisyfos. Horniny Čertova břemene jsou zdrojem radioaktivního radonu. Ani toho se však ve volné přírodě nemusíte bát.

 Geologická mapa na Česká geologická služba: Mapová aplikace

 
DSC01932.JPG
Husova kazatelna je údajně naším největším viklanem
 
DSC01933.JPG
Lidový název Kačena dobře vyjadřuje tvar viklanu
 
DSC01934.JPG
Nápis Husova kazatelna na viklanu je nesmysl turistického značení
 
DSC01944.JPG
 Nahoře na viklanu je mísovitá prohloubenina
 
DSC01930.JPG
Kolem je ještě mnoho dalších kamenů
 
DSC01935.JPG
Skupina balvanů - "kamenné stádo"
 
DSC01936.JPG
Snosem zvětralin se na povrch dostávají jednotlivé balvany i jejich skupiny
 
DSC01937.JPG
Většina kamenů je pokryta mechem
 
DSC01938.JPG
Stačí se projít lesem a na některých kamenech najdeme "obětní misky"
 
DSC01939.JPG
Kulovitý tvar kamenů je výsledkem zvětrávání
 
DSC01940.JPG
I tento kámen slouží jako nosič turistické značky
 
DSC01941.JPG
Možná i tento kámen byl kdysi viklanem
 
DSC01942.JPG
Nejlépe jsou kameny vidět po opadání listí
 
DSC01943.JPG
Vlastně jde jen o nejpevnější jádra, která odolala zvětrávání
 
DSC01945.JPG
 Podobné skupiny kamenů jsou ve zdejším kraji běžné
 
DSC01946.JPG
Soustředné vrstvy vznikly zvětráváním
 
DSC01947.JPG
Rozpad zdejší horniny

 Související články

..

List jako teploměr

Vývoj klimatu planety Země studují odborníci z různých vědních oborů. Některé metody však zvládne i naprostý laik – a dokonce i bez složitých přístrojů. Každý se tak může sám přesvědčit, jestli se dlouhodobě otepluje nebo ochlazuje. [ VÍCE ]

     
 

Vlčí rokle

Na podstavec sochy sv. Václava na Václavském náměstí v Praze, schodiště Národního divadla, schodiště a obklady stěn knihovny hl. m. Prahy, ale i na některé budovy ve Vídni, Lvově a Budapešti byla použita požárská žula. Pojďme se dnes podívat, jak a co s touto žulou dokáže udělat samotná příroda. [ VÍCE ]

 

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy