Opály – kolik si jen přejete a zadarmo

středa 24. duben 2013 18:47

Jižní Čechy jsou pověstné hlavně nalezišti vltavínů. Opály tak zůstávají na okraji zájmu sběratelů. Mají však nespornou výhodu – když se na ně vypravíte, málokdy se vrátíte bez nálezů.

Obchodům se zkamenělinami a minerály se vyhýbám. Udávaná naleziště jsou obvykle pochybná, kšeftaři často plení lokality, u dovážených předmětů se může jednat i o padělky Hlavně však chybí potěšení ze sběru, z pokoušení štěstí přímo v přírodě. Proto byla jen náhoda, že jsem zahlédl za výkladem takového obchodu i jihočeské opály. Cena se mnou málem praštila o zem – 30 Kč za kus. Když si je sbíráte sami, je to cena jednoho shýbnutí.

Opál se od obyčejného křemene liší především tím, že je amorfní (to znamená, že nevytváří krystaly) a obsahuje příměs vody, obvykle mezi 3 – 12 %. Nejčistší je čirý, hroznovitý opál (hyalit), nejvzácnější drahý opál s výraznou barvoměnou (vyskytuje se na Slovensku (Dubník) a hlavně v Austrálii). Běžný je opál mléčný (bývá bílý nebo našedlý), jsou známy i opály různých dalších barev. Dřevitý opál je vlastně zkamenělé dřevo, proměněné v opál. Pokud však v opálu najdeme útvary, které připomínají zkamenělý mech, nejde o zkamenělinu, ale o anorganický útvar tvořený obvykle sloučeninami manganu. Drobné řasy – rozsivky si z opálu vytvářejí svoje schránky. Jejich nahromaděním v jezerech vznikla křemelina. Využívá se ve stavebnictví, vyrábí se z ní speciální keramika, v chemickém průmyslu je složkou filtrů a nosičem katalyzátorů. Nasycením křemeliny nitroglycerinem vyrobil Alfréd Nobel dynamit.

Opál vzniká při nízkých teplotách. V okolí Kremže vznikl opál přeměnou hadců. Na polích lze sbírat kusy i několik decimetrů velké. Známá naleziště jsou Mříč, Stupná nebo Bohouškovice. U Bohouškovic došlo při zvětrávání hadců také k nahromadění minerálů niklu. Dokonce byl proveden geologický průzkum, ložisko se však netěžilo.

Nakonec malý tip pro sběratele:

Nejlépe je vypravit se na jihočeské opály po orbě a po deštích, kdy jsou kameny nejen přístupné, ale i omyté. Proto všem sběratelům přeji krásné, tedy deštivé počasí. Můžete se pokusit i o sběr vltavínů. Známá naleziště Vrábče a Slávče jsou hned přes kopec.

 

DSC01399.JPG

Sběr opálů v Bohouškovicích

DSC01401.JPG

Sběr opálů v Bohouškovicích

DSC01402.JPG

Nejbohatší části pole ještě nejsou zorány  

DSC01403.JPG

Směrem ke Kleti jsou další naleziště  

ni.jpg

Zeleně zbarvené minerály niklu  

opal1.jpg

Jihočeský opál

opal10.jpg

Jihočeský opál

opal11.jpg

Jihočeský opál

opal2.jpg

Jihočeský opál

opal3.jpg

Jihočeský opál

opal4.jpg

Jihočeský opál

opal5.jpg

Jihočeský opál

opal6.jpg

Jihočeský opál

opal7.jpg

Jihočeský opál

opal8.jpg

Jihočeský opál

opal9.jpg

Jihočeský opál

Máte to na jih Čech daleko? Jiné, ale také pěkné kameny si můžete nasbírat třeba v Českém středohoří:

České Středohoří, krajina s poklady

Petr Krejčí 

Fenomenální jarní krajinou za světově unikátním kamenem.

Cennější než diamanty?

Karel Drábek
Drahé kameny – české granáty jsou jako kapičky krve. Temně červené, blýskavé. Snad v každém klenotnictví u nás mají granátové šperky. Někdy však to, co se vydává za český granát, je něco jiného. 


  

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy