Jsou houby jedlé, nejedlé i kamenné

čtvrtek 5. prosinec 2013 14:02

...a také houby živočišné. Aby v tom nebyl zmatek, používá pro ně nověji název houbovci. Jde o vodní,  převážně mořské organizmy. Bylo by pěkné vydat se za nimi k teplému moři, ale najít je můžeme i u nás. 

Za snad největší hrůzu oteplování se považuje možné zvýšení hladiny moří. Změna hladiny však mnohem víc závisí na pohybech zemských desek než na nějakém tání ledovců. Tady už nejde o vědu, ale o víru. Fakta nahrazují představy.

Ale – připusťme, že by k celosvětové záplavě došlo. Nebylo by to ostatně po prvé. Ve svrchní křídě (poslední období druhohor) došlo k zaplavení velkých částí pevniny mořem, které stouplo o 200 – 300 m. Zalednění tehdy neexistovalo, stoupání hladiny tedy nějaké tání nezpusobilo. Jediné vysvětlení je pohyb zemských desek. Záplava způsobila. že pevnina tehdy zaujímala pouhých 18% zemského povrchu (pro srovnání – dnes je to přes 29%). Klima bylo celkem rovnoměrné, teplé. Oxidu uhličitého tehdy bylo v atmosféře asi 10x více, než nyní. K okyselení oceánů a masovému vymírání nedošlo. Fakta jsou, jako ostatně často, v rozporu s katastrofickými scénáři dnešních alarmistů.

Z Krkonoš se stal ostrov. Jak moře postupovalo, zůstávaly nad hladinou jen vyvýšeniny, které se staly ostrovy. Asi po 10 milionech let moře opět ustoupilo. Zbyly po něm nejen pískovce, ve kterých se vytvořila skalní města, ale i různé další usazeniny, často se spoustou zkamenělin. Tam, kde zuřil mořský příboj, zůstaly ohlazené skály a kameny. Hodně takových míst najdeme u Kutné Hory, ale také v Praze, u Kladna a jinde. Geologové jim říkají příbojová facie.

Při troše trpělivosti na takových místech najdete drobné ústřice, ostny ježovek, žraločí zoubky a hlavně mořské houby. Pokud nenapadne sníh, máte šanci. Chce to jen štěstí a trpělivost. Hlavně se nepokoušejte vymlátit zkameněliny přímo ze skály. Často jsou to chráněná území. Poškozovat skály je tam zakázané, hrozí pokuta – a především jsou zkameněliny tak pevně spojeny s horninou, že je stejně nevyklepete. Na druhou stranu to, co vyvětrá a leží volně na zemi by se stejně během několika let zcela rozpadlo.

Geologická mapa na Česká geologická služba: Mapová aplikace - Kutná Hora, Velim   

Jeovky1.jpg
Tak nějak vypadalo pobřeží našich ostrovů (Srí Lanka, foto Lanta 2004)
 
DSC01996.jpg
Příbojové sedimenty - Kaňk u Kutné Hory
 
DSC01998.jpg
Kameny ohlazené příbojem - Kaňk u Kutné Hory
 
DSC02000.jpg
Chráněné území je vlastně starý lom. 
 
DSC02029.jpg
Stejně tak je bývalým lomem Skalka u Velimi
 
DSC02030.jpg
Vlastní ostrov (skála) byl odlámán, zbyly jen usazeniny na okraji
 
DSC02032.jpg
Lom je částečně zatopený
 
houby.jpg
Z příbojové facie známe různé druhy mořských hub (skutečná velikost)
 
1.jpg
Volně vyvětrávají a leží přímo na povrchu
 
2.jpg
Pro přehlednost jsou nálezy neupravené
 
3.jpg
Odborníci je čistí ultrazvukem
 
4.jpg
Amatéři spíše použijí kartáček na zuby
 
5.jpg
Až pojedete kolem, máte šanci si také něco nasbírat
Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy