Do nitra sopky

sobota 1. červen 2013 12:20

Za sopkami nemusíme jezdit daleko. Máme jich u nás spoustu. A u některých můžeme nahlédnout i přímo dovnitř, do míst, kde vyletoval sopečný popel a vytékala láva.

   České středohoří je krásnou ukázkou sopečné krajiny. Ale všechny ty krásné kopce sopky nejsou. Někdy se láva nedostala až na povrch a utuhla v hloubce. Jindy naopak z původní sopky zbyla jen část, obvykle lávou vyplněný sopouch. A i v nejlepších případech za miliony let, které uplynuly od posledních sopečných výbuchů zbyla z původních sopek jen torza, mnohem nižší, než původní sopky.

   Kámen, vlastně někdejší magma a sopečný popel lidé používají stovky let jako stavební materiál. Lomy v někdejších sopkách umožňují nahlédnout pod povrch, doslova do nitra sopky. Jednou z takových sopek je kopec Rohatec v údolí Ohře mezi Křesínem a Dubany. Vypadá skutečně rohatý – něco je původní tvar, něco mají na svědomí staré lomy. Je tu stará třešňovka, modřínový lesík, ale největší část je zarostlá travou a keři. K teplomilným stepním rostlinám se můžete vydat bez omezení. Jednou jsem tam vzal entomologa. Vrátil se až za tmy. Žádné chráněné území tady není, CHKO České středohoří začíná až o pár kilometrů dál. Chodí sem jen pár lidí. Možná je to lepší ochrana, než různé zákazy a omezení. 

   Samotný kopec je především hromadou sopečného popela. Výbuchy vyrvaly z podloží kusy hornin – dnes jsou mezi sopečnými pumami. Vytékala tady i láva. Kráter asi spíše připomínal rozevřenou puklinu. Čedičová hornina totiž nevyplňuje sopouch, ale má tvar žil, které pronikají sopečným popelem. Je rozpukaná do sloupců, které nejsou svislé, jako třeba v Kamenickém Šenově, ale zhruba vodorovné.

   V sopečném popelu jsou stovky žilek. Horká voda, poslední dozvuk vulkanické činnosti, tady uložila uhličitan vápenatý ve formě drobných i větších stébel aragonitu. Při troše štěstí se tu dají najít i docela pěkné ukázky.

   Jediné nebezpečí na Rohatci jsou klíšťata. Pokud si odtamtud nějaké přinesete, nestěžujte si, že jsem vás nevaroval. 

1.JPG
 Rohatec - část starého lomu.  Příroda jej dokonale začlenila do okolí
 
2.JPG
 Na svahy se vrátila step
 
3.JPG
Sopka urvala v podloží kus křídové horniny a vynesla ho na povrch
 
DSC08518.JPG
Také tento kámen vynesla sopka na povrch
 
4.JPG
Někdejší sopečný popel v sobě obsahuje sopečné pumy a žilky aragonitu
 
5.JPG
 Aragonit je i v čedičové hornině - někdejší lávě
 
DSC08519.JPG
 Čedičová hornina zde vytváří žíly - láva tedy vytékala otevřenou trhlinou 
 
7.JPG
 Pu utuhnutí došlo k rozpukání horniny do sloupců. Jsou zde orientovány zhruba vodorobně
 
8.JPG
 I v někdejší lávě se dají najít horniny z podloží - xenolity
 
9.JPG
 Lounská část Českého středohoří
 
10.JPG
 Hazmburk (Klapý). Terasy na zdejších kopcích jsou po někdejších sadech a možná i vinicích
 
11.JPG
 České středohoří - ani miliony let nezakryly sopečný původ
 
12.JPG
Modříny a jehličnaté stromy sem opravdu nepatří
 
DSC08531.JPG
Složení půdy vyhovuje vápnomilným rostlinám - Divizna brunátná
 
13.JPG
 Šalvěj
 
14.JPG
 Hvozdík
 
aragonit.jpg
 Aragonit zvětšený 10x. Nejkrásnější kusy se dají najít v suti

Dokladů o někdejší sopečné činnosti máme u nás ovšem mnohem víc. I sopky tu byly mnohem větší, než trpasličí Rohatec. Alespoň na některé se časem spolu podíváme.

 

Související články

České Středohoří, krajina s poklady

Petr Krejčí

Fenomenální jarní krajinou za světově unikátním kamenem. [ VÍCE ]

 

Cennější než diamanty?

Drahé kameny – české granáty jsou jako kapičky krve. Temně červené, blýskavé. Snad v každém klenotnictví u nás mají granátové šperky. Někdy však to, co se vydává za český granát, je něco jiného. VÍCE ]

 

 

Panská skála

Příroda dokáže fantastické věci. Abychom je však mohli vidět, je někdy nutná lidská pomoc. Celou řadu nádherných míst máme jen proto, že je lidé dotvořili – třeba těžbou kamene v lomech. VÍCE ]

 

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy