Svoje požadavky si tvrdě vynucují. Potřeby ostatních je nezajímají, kdykoli jsou ochotni poškodit pověst našeho státu i v zahraničí. Dokonale se dokáží zviditelňovat, obvykle za podpory televize a tisku. Co je nejvíc zajímá, jsou peníze. Získávají je z úřadů všech úrovní, ministerstev, z EU.

Jen málo z nich má odpovídající vzdělání. Nemají o ně zájem. Svůj styl života se ale snaží šířit všemi způsoby. Kolik na ně všichni doplácíme nikdy nikdo přesně nespočítal.

Zachránci planety. Bohem je Gaia, ďáblem oxid uhličitý.

Říkejme jim třeba… ekoaktivisté. 

A je jen čirou náhodou, že stejní lidé souhlasí s migrací do Evropy... 

A naprosto šílené je, když se stejně chovají politici nebo novináři.

Před časem se politici v Paříži dohodli, že omezí oteplení planety na maximálně 20 C ve srovnání s předindustriální érou. Zajímavý nápad - jen ještě určit, co je to předindustriální éra. Logicky by to měla být doba, kdy na planetě neexistoval průmysl. Protože však ke změnám klimatu přispívá i zemědělství, tak můžeme volit období, kdy byl člověk jen lovcem a sběračem. 

Nebo půjdeme do doby, kdy ještě člověk neexistoval? 

 17.jpg

458 milionů let - prvohory - střední ordovik
 

V nejvyšším ordoviku nastalo mohutné zalednění a ústup moře. Český masiv byl v mírném až chladném pásu na periferii Gondwany (červená tečka). Zkuste si tipnout, kolik bylo tehdy v atmosféře oxidu uhličitého. Klimatologové by to snad mohli i spočítat na svých dokonalých programech. Pro přesnost - svíttivost Slunce v té době byla asi o 2% nižší, než dnes.

Správnou odpověď najdete na konci článku, ale až za 14 dní.  


Za tohle by se nemusela stydět ani Kateřina Jacques se svou biomasou

A buďme objektivní a dejme možnost se projevit i jim


A proč nepřizpůsobiví? Lidé se dokázali přizpůsobit horkému i chladnému klimatu, oteplení dobře, ochlazení bylo problematičtější, ale přežili. Dovoluji si poznamenat, že teplá období se nazývají klimatická optima a odpovídají biologickým optimům. Čím nás tedy straší?


Nezaměňujte ale tyhle fanatiky s těmi, kteří skutečně chrání přírodu. Ty nenajdete na komínech a střechách, ani na provokativních demonstracích. Odvádějí spoustu důležité a užitečné práce.


Diskutovat můžete také zdeOdpovědi se vkládají k jednotlivým příspěvkům, diskuse je přehlednější, máte k disposici smajlíky, RSS a možnost vkládání fotografií. Pokud se vložení nepovede, napište mi a já nepovedený příspěvek odstraním a nahradím opraveným. 


Anketa - udává se až 300x více oxidu uhličitého než dnes. Možná to bylo i o něco méně, ale pokud si uvědomíme, že je nyní vázán ve vápencích a sedimentech, znamená to, že vztah oxid uhličitý - teplota není rozhodně lineární. Navíc po ordoviku přichází silur, oxidu uhličitého postupně ubývá a klima se stává teplejší.

Související článek

Čas katedrál

Kdo nezná minulost, nepochopí současnost a bojí se budoucnosti. Jsme však schopni poznat souvislosti – a hlavně poučit se z nich?VÍCE ]