Kdo ještě zná koukol?

pondělí 24. červen 2013 07:21

Slyšeli o něm snad všichni. Jenomže ho jen málokdo skutečně v přírodě viděl. Rostlina, která je přímo symbolem rozšířeného plevele se stala vzácnou. Tak vzácnou, že u nás jde o kriticky ohrožený druh. 

Koukol polní je ozimá nebo jednoletá rostlina, lodyha může být až 1 m vysoká. Spodní listy, v době květu již zaschlé, jsou obkopinaté, horní většinou čárkovité. Lodyha i listy jsou porostlé jemnými chloupky. Květy vyrůstají na dlouhých stopkách, jsou pětičetné, až cm v průměru. Kalich je žebernatý, jeho úzké cípy přesahují korunu. Ta má lístky nachově fialové, s tmavšími proužky. Koukol kvete na začátku léta, tedy právě v těchto dnech.

Semena koukolu obsahují jedovaté glykosidy - agrostemin a githagin. Mohly by způsobit otravy u dobytka i u lidí, údaje v literatuře jsou však nepřesné a nepodařilo se je doložit. Léčitelé používají koukol jako močopudný prostředek, dále proti střevním parazitům a při kožních chorobách. Vzhledem k bezpečnějším přípravkům je lépe koukol k léčení nepoužívat.

Koukol je původní v Přední Asii, k nám přinesen prvními zemědělci spolu s obilím. Nebyl sám, spolu s ním to byl třeba hlaváček letní nebo mák vlčí. Postupně se dostal i do Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland. Tento nepříjemný plevel byl postupně prakticky zcela vyhuben díky moderním agrotechnickým metodám. U nás je udáván jako kriticky ohrožený druh, v Maďarsku je dokonce chráněn zákonem. Nejspíše ho ještě můžete vidět v některých skanzenech, kde je uměle vysazen.

Ochrana je problematická. Těžko někdo bude přidávat semena koukolu k osivu, navíc semena rostliny, která je jedovatá. A tak se budeme muset smířit s tím, že lidé koukol k nám (sice neúmyslně) přinesli a lidé ho nakonec zase zlikvidovali. Vlastně poslední šance je v umělém pěstování - je to docela pěkná letnička. 

Fotografované rostliny byly vypěstovány ze semen zakoupených v obchodě se zahradnickými potřebami. 

Koukol001.JPG
 Koukol je docela pěkná letnička i do zahrádky
.
Koukol002.JPG
Ale přeci jenom - s pozadím žlutých klasů by byl hezčí
.
Koukol003.JPG
 Lidé k nám koukol přinesli, lidé ho zase vyhubili
.
Koukol004.JPG
 V bočním pohledu vyniknou jemné chloupky
.
Koukol005.JPG
 V protisvětle jsou ještě výraznější
.
Koukol006.JPG
 Květy zůstávají otevřené několik dní
.
Koukol007.JPG
 Rozkvétají stále nové květy
.
Koukol008.JPG
 Přece jen je škoda, že u nás prakticky úplně zmizel. Byla to krásná květina.
.
Koukol009.JPG
 Pestřenka na květu
.
Koukol010.JPG
 Na závěr ještě detail

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy