Škocjanské jeskyně

sobota 6. červenec 2013 07:18

Škocjanský jeskynní systém ve Slovinsku je od roku 1986 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Z celého systému je známa jen menší část, i tak se jedná o více než 5 km podzemních chodeb, dómů a kaňonů.   

Jeskyně vytvořila říčka Reka. Ta pramení na jižní straně Sněžníku v Chorvatsku. Teče po flyšových horninách (pískovce, slepence a slínovce). Na okraji vápencové plošiny Krasu se noří do podzemí ve Škocjanských jeskyních. Z nich pokračuje většinou neznámými prostorami do 35 km vzdálených vyvěraček řeky Timava. Dodává do nich asi třetinu průtoku.

Vápence, ve kterých byly jeskyně vytvořeny, jsou druhohorního (křída) a třetihorního (paleocén) stáří. Na vznik jeskyní má vliv jejich čistota, vrstevnatost a porušení zlomy. Jeskyně se tvoří tam, kde je možnost pronikání vody. K rozšíření jeskyní pak přispívá vodní eroze a postupné řícení stropů. Jeskyně jsou vyvinuty v několika patrech nad sebou, řeka protéká tím nejnižším (a nejmadším). Normální průtok je 8.95 m3, při povodních to ale může být i 387 m3. V jeskyních se ovšem voda nemůže volně rozlévat a tak stoupá vzhůru, při největší zaznamenané povodni to bylo o 132 m.

 

skocjan.jpg

 Převzato z Radim Kettner Všeobecná geologie III, nakl. ČSAV, Praha 1954

Pokud dojde k propadnutí stropu jeskyně, vznikne propast. Vodní tok pak protéká na jejím dně. Tady vznikly dvě takové propasti hned za sebou – Velká a Malá Dolina. Jsou doslova gigantické, jako skoro vše zde. Jsou to takové velké Macochy, ale o něco starší a tedy rozpadlejší. I když je především ve vyšších patrech zajímavá krápníková výzdoba, největší atrakcí je ohromný podzemní kaňon s hučící řekou na dně.

Jeskyně vždy přitahovaly lidi. Jako krátkodobý úkryt, místo k bydlení nebo místo, které se dalo snadno hájit. Ale svoji roli hrálo i tajemství záhadných prostor, mizející voda, chlad v létě a teplo v zimě. Archeologové našli v okolí zdejších jeskyní doklady osídlení staré 10 000 let, nálezy pak ukázaly osídlení až do současnosti. V literatuře se udává jeskynní svatyně z konce doby bronzové a začátku doby železné.

 DSC02761.JPG
 Krápníková výzdoba horního patra jeskyní
 
DSC02766.JPG
 Různobarevné krápníky
 
DSC02769.JPG
 Východ z jeskyní do Velké Doliny
 
Reka - její ponorný tok vytvořil zdejší jeskyně
Zdroj: Wikipedie 
DSC02770.JPG
 Reka nad ponorem
 
DSC02777.JPG
 Jelení jazyk je kapradina, která kdysi rostla i v Českém krasu
 
DSC02780.JPG
 Pohled z jedné z bočních jeskyní
 
DSC02792.JPG
 Propast Malá Dolina
 
DSC02785.JPG
Kostel Svatý Škocjan
 
DSC02786.JPG
 Propast Velká Dolina
 

Podrobně si můžete okolí jeskyní prohlédnout na 

http://www.mojaslovenija.si/Jame/SkocjanskeJame/ParkSkocjanskeJameENG.html

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy