Korita Mostnice

pátek 23. srpen 2013 07:37

Varování – nadpis neobsahuje hrubou gramatickou chybu. Korita Mostnice je název kaňonovitého údolí říčky Mostnice v Triglavském národním parku. A ve Slovinsku jsou gramatická pravidla jiná než u nás.  

Kaňony vznikají tam, kde je suché klima, nebo tam, kde jsou propustné horniny a voda se rychle vsakuje, případně ve velmi pevných, odolných horninách. Řeky a potoky, které přitékají na takové území, se prohlodávají dolů. Svahy však nic nenarušuje a proto jsou strmé, často i kolmé.

Vápenec je zdánlivě pevná, nepropustná hornina. Je však rozpustný ve vodě, která obsuhuje kyselinu uhličitou. To je vlastně všechna dešťová a většina povrchových vod. Rozpustnost je malá, příroda však má čas. Nakonec vápenec vodě podlehne. Často k tomu přispívá i běžná eroze. Tedy co nerospustí, to voda obrousí. Navíc ve vépenci vznikají jeskyně. Postupným prolamováním stropů opět vzniká kaňonovité údolí.

Říčka Mostnice vytváří nad obcí Stará Fužina ve vrstvách vápenců kaňonovité údolí – přesněji řečeno několik úzkých kaňonovitých soutěsek. Stěny dosahují výšky až 20 m, šířka někdy nepřesahuje 1 m. Erozí zde vznikly i prohlubně – obří hrnce. Těch je tu tolik, že k nim někdy vrátím v samostatném článku. 

DSC02507.JPG
 Mostnice je něco mezi potokem a říčkou.
 
DSC02450.JPG
 Orlíček roste i u nás. Tady jsou ho celé porosty 
 
DSC02454.JPG
 Mostnice se na několika místech zařezává do vrstvy vápence
 
DSC02469.JPG
 Krásná, čistá modrozelená voda, ale proklatě studená
 
DSC02473.JPG
 Říčka tvoří drobné peřeje a vodopády 
 
DSC02475.JPG
 Některé útvary mají i své jméno - tohle je Slůně
 
DSC02480.JPG
 Dole hučí voda a stále se prohlodává skálou
 
DSC02483.JPG
 Stěny kaňonu jsou často svislé nebo dokonce převislé
 
DSC02491.JPG
 Tišiny se střídají s peřejemi
 
DSC02494.JPG
 Mostnice vymlela obří hrnce
 
DSC02499.JPG
 Na hladkých stěnách kaňonu se udrží jen málo rostlin
 
DSC02505.JPG
 Mostnice pod kaňonem
 
DSC02452.JPG
Růže tu jsou krásně barevné

 

 Související články:

Škocjanské jeskyně

  Škocjanský jeskynní systém ve Slovinsku je od roku 1986 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Z celého systému je známa jen menší část, i tak se jedná o více než 5 km podzemních chodeb, dómů a kaňonů.   VÍCE ]
Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy