Uhlířský vrch - jedna z našich nejmladších sopek

pátek 1. listopad 2013 07:47

Uhlířský vrch je nápadný kopec 3 km jihovýchodně od Bruntálu. Spolu s několika dalšími je dokladem sopečné činnosti v Nízkém Jeseníku v době (z geologického hlediska) nedávné. Poslední erupce zde byly ještě na začátku čtvrtohor.

Při pohledu z větší vzdálenosti je na vrcholu Uhlířského vrchu nápadný bíle omítnutý barokní poutní kostel Panny Marie Pomocné, vystavěný v letech 1755 - 1765. Nahradil původní dřevěnou poutní kapli. Hostinec, který stál vedle kostela, se nezachoval. Krátce po dokončení kostela byla vysazena alej ze čtyř řad lip, dlouhá asi 1 km.

Křížová cesta na Uhlířském vrchu je již třetí verzí, původní zde stála po roce 1916, druhá, z roku 2001 vydržela jen do roku 2004. Na patnácti zastaveních jsou dřevěné plastiky, které zhotovil místní umělecký řezbář František Nedomlel. Použil různých druhů dřevin z oblasti Nízkého Jeseníku. Podobně podstavce z hornin ze zdejší oblasti tvoří zajímavou geologickou exposici. Na každém zastavení je uvedeno i jméno sponzora.

Uhlířský vrch je zbytkem mladé sopky. I když se údaje z radiometrických měření stáří poněkud liší, poslední erupce zde byla asi před 1,5 milionem let. Je tedy mladší než  Velký Roudný (stáří 3,3 milionu let) a starší než Venušina sopka (stáří 0,8 milionu let). 

Sopka se zrodila explozí. Při ní vyvrhla značné množství sopečného popela spolu s úlomky hornin z podloží, které vypálením získaly červenohnědou barvu. V závěru této fáze vytekla na povrch láva – dnes je to vrstva pórovitého čediče až 13 metrů mocná. Druhá erupce vyvrhla červené, hnědočervené a místy až černé tufy. Jejich vrstva je mocná až 50 metrů a její část je přístupná ve stěně lomu. V tufech jsou nápadné sopečné pumy velké až 1 metr. I druhá erupce byla zakončena výlevem lávy. Na závěr činnosti ze sopky vytekla láva, která dnes tvoří až 50 m mocnou vrstvu struskovitého čediče.

Sopky, u kterých se střídá vyvrhování sopečného popela s výtoky lávy jsou nejčastějším typem sopek. Protože jsou vlastně složené z vrstev, dostaly název stratovulkány. 

Původní sopečný kužel podléhal postupně erozi. Ohrožen byl však až těžbou hornin v lomu na jižní straně. Nejintenzivnější těžba zde probíhala v letech 1953 – 1962. Tufy se přidávaly do betonu, který byl pak lehčí a měl lepší tepelně izolační vlastnosti. Těžbu se podařilo pod tlakem odborníků i veřejnosti zastavit a tím zachovat toto unikátní místo.

Problém je však v pórovitosti a malé soudržnosti hornin, které rychle zvětrávají, rozpadají se a sesouvají po svahu dolů. Lom tak poměrně rychle mizí. Aby byla situace ještě komplikovanější, je teplý, jižně orientovaný svah ideálním místem pro některé vzácné druhy rostlin a živočichů. Náprava je tedy problematická, ale časem bude nutno vybrat a udržovat charakteristický geologický profil. Není to nic nového, podobné profily se udržují na řadě důležitých lokalit.

 
DSC03851.JPG
 Křížová cesta na Uhlířském vrchu
 
DSC03862.JPG
 Barokní poutní kostel Panny Marie Pomocné
 
DSC03866.JPG
 Výhled na Jeseníky
 
DSC03869.JPG
 V lomu je vidět, že kopec je vlastně jen torzem někdejší sopky
 
DSC03872.JPG
 Sopečné vyvrženiny naznašují někdejší kuželovitý tvar
 
DSC03874.JPG
 Vrstvy sopečné strusky
 
DSC03876.JPG
 Mezi sopečnou struskou jsou kusy hornin z podloží a sopečné pumy
 
DSC03878.JPG
 Sopečné pumy mají tvar, který získaly za letu vzduchem
 
DSC03883.JPG
Lom postupně zarůstá a horniny se rozpadají. 
 

Na Uhlířský vrch se dostanete po zelené turistické značce z Bruntálu, případně ze Slezského Kočova. Automobilisté mohou použít neplacené parkoviště na začátku lipové aleje, kde začíná i krátká naučná stezka.


 Související články:

  Do nitra sopky 

Za sopkami nemusíme jezdit daleko. Máme jich u nás spoustu. A u některých můžeme nahlédnout i přímo dovnitř, do míst, kde vyletoval sopečný popel a vytékala láva.VÍCE ]

 

 

 

   Putování na křížový vrch 

Marek Trizuljak

Podzimní zastavení v Nízkém JeseníkuVÍCE ]

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy