Pavoučí pradědeček

čtvrtek 6. březen 2014 09:34

Při zkoumání nejstarších suchozemských rostlin se ukázalo, že současně s nimi postupovali při invazi na pevninu i živočichové – a jako jedni z prvních pavoukovití.

Ke konci prvohor, v karbonu, tedy v době, kdy vznikala ložiska našeho černého uhlí, byli už pavouci velmi hojnou složkou tehdejší fauny. Přesto jsou jejich nálezy vzácné. Mezi tisíci zlomky rostlin se část pavoučího tělíčka, které se obvykle rozpadlo na části, hledá jen obtížně. Proto se dá konstatovat, že každý nález přináší něco nového.

Jen pár kilometrů za naší hranicí, v polské Nowe Rudě, se při rozebírání haldy kamenouhelného dolu podařil takový nález. Anthracomartus voelkelianus, jak se tento pavouk jmenuje, byl dosud znám jen neúplně. Jak vlastně vypadal včetně nohou, víme teprve teď. Žádné velké překvapení to není - vzhledem se naprosto podobal dnešním pavoukům. A přitom je starý přes 300 milionů let.
 
Tvar těla a smyslové vybavení pavouků bylo tak dokonalé, že na něm nebylo nutné nic podstatného měnit. Pavouci dokázali to, co se podařilo jen málokteré skupině živočichů. Přežili největší vymírání na konci prvohor, přežili vymření dinosaurů na konci druhohor – prostě jsou tu stamiliony let. A mají se čile k životu.
 
 
 
DSCN3678.jpg 
Pavouci jsou obvykle nenápadní, ale najdeme je skoro všude
 
1.jpg

Anthracomartus voelkelianusnejúplnější publikovaný nález

 
2.jpg

Anthracomartus voelkelianuskresba podle nálezu nahoře 

 
Pavouk_n.jpg

Anthracomartus voelkelianus - nejúplnější nalezený jedinec  

 
Pavouk_p.jpg

Anthracomartus voelkelianus - nejúplnější nalezený jedinec (protiotisk)  

 

Na závěr přiznání - toho zkamenělého pavouka jsem z Polska propašoval. Přece ho nenechám rozpadnout na hromadě kamení.

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy