Po Orfeových stopách (Bulharsko)

pondělí 14. duben 2014 10:00

Orfeus byl podle řeckých bájí největší pěvec a hudebník všech dob. Přitom to vlastně ani nebyl Řek, ale Thrák. Pocházel odněkud z dnešního Bulharska.

Jako chlap to Orfeus neměl lehké. Zpíval tak krásně, že mu záviděly i Sirény a celá příroda utichla. Miloval  jedinou ženu - svou manželku Eurydiku. Tu však uštkla zmije a zemřela. Orfeus se s tím nesmířil a sestoupil do podsvětí, aby si od jeho vládce boha Háda a jeho manželky Persefony vyžádal Eurydiku zpět. To se mu nakonec podařilo. Podmínkou však bylo, že z podsvětí půjde Orfeus jako první a nesmí se nikdy ohlédnout. Orfeus však nevydržel, ohlédl se, Eurydika zmizela a podsvětí už zůstalo uzavřené. 

Orfeus pak bloudil světem sám, účastnil se výpravy Argonautů za zlatým rounem a po čtyřeh letech ho roztrhaly opilé Bakchantky (pak věřte ženským).

Podle pověsti se Orfeus dostal do podzemí jeskyní s dnešním názvem Ďábelské hrdlo, která je v poměrně malé oblasti vápenců na jihu Bulharska, nedaleko řeckých hranic.

Jde o typický kras, planinu rozdělenou hlubokými kaňony, s ponory, vyvěračkami, skalními mosty a jeskyněmi. Samotná jeskyně Ďábelské hrdlo (Djavolsko garlo) je aktivní ponor. Potok tady mizí do podzemí vodopádem, 41 m vysokým, protéká ohromným dómem, mizí v sifonu a na povrch vytéká v kaňonu Trigradsko ždrelo. Kaňon o hloubce až 350 m je místy jen několik desítek metrů široký, nahoře končí několik desítek m vysokým stupněm. Z odborného hlediska jde o poloslepé údolí. 

Jeskyně je zpřístupněná - zaplatíte celkem nevelké vstupné a pustí vás dovnitř. Postupujete proti vodě, vystoupíte po schodech vedle vodopádu a po silničce se vrátíte. Výhodou je, že zde procházíte bez průvodce, můžete si prohlédnout to, co vás skutečně zajímá. Jenom fotografování je trochu obtížné - dóm je 110 m dlouhý, 40 m široký a 36 m vysoký.

Závidět však Bulharům nemusíme. Podobné ponory, i s vodopádem a jeskynním systémem máme i u nás - třeba Rudické propadání v Moravském krasu. 

1.jpg
Krasová planina je částečně zarostlá lesem, částečně jsou zde pastviny
 
2.jpg
Kvete tu jen to, co má trny (bodlák)
 
3.jpg
nebo co ovce přehlédnou, případně to, co jim nechutná (hořec)
 

4.jpg

Soutěska nad jeskyní
 
5.jpg
Ve skalách jsou zde další jeskyně
 
6.jpg
Skály jsou zde téměř kolmé
 
7.jpg
V létě je to celkem nevelký potůček, ale na jaře a po deštích divoký potok
 
8.jpg
Voda vymílá obří hrnce...
 
9.jpg
...vytváří skalní mosty...
 
10.jpg
 ...malé vodopády...
 
11.jpg
 ...až nakonec s hukotem mizí do podzemí
 
12.jpg
Podzemní vodopád není dobře vidět, ale rámus dělá pořádný
 
13.jpg
Denní přísvit proniká hluboko do jeskyně
 
14.jpg
Krápníky a jiná výzdoba tady skoro chybí
 
15.jpg
Potok si ve vápenci vyhloubil koryto
 
16.jpg
Dóm je skutečně ohromný (všimněte si lidí uprostřed)
 
17.jpg
Opatrně se dá sestoupit až k podzemnímu korytu potoka
 
18.jpg
Připomínka na Orfeovu cestu
 
19.jpg
Kaňon pod jeskyní

Poznámka: Fotografie jsou seřazeny po proudu ponorného potoka. Vlastní prohlídka probíhá opačně (je bezpečnější stoupat než sestupovat). 


 

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy