Pyramidy v Melniku (Bulharsko)

pondělí 4. srpen 2014 03:50

Melnik není jen vinařská oblast, ale i místo nejznámějších zemních pyramid v Bulharsku. Krajina je tu rozervána údolími, roklemi a stržemi. Vinic je tu méně, než zemních kulis a pyramid.

     Do Melniku lze odbočit ze silnice, která vede ze Sofie na jih, do Řecka. Celé území zde je vlastně jednou silnou vrstvou štěrkopísků s jílovitou, trochu vápnitou příměsí. Půda, která vzniká na takové hornině, se výborně hodí na pěstování vinné révy. Ta se tady také pěstuje – Melnik a okolí jsou proslulou vinařskou oblastí. Jenom těch vinic je od pohledu dost málo, většina půdy leží ladem. Že by Bulhaři dováželi víno odjinud?

     Melnik není pověstný jen vínem, ale také zemními pyramidami. Na svazích údolí a roklí jsou jich tady stovky. Staré se rozpadají, ale neustále vznikají nové a nové. Může za to nejen hodninový podklad, ale i suché podnebí, kde jsou srážky řídké, ale intenzivní. Melnické pyramidy se dostaly i do geologických učebnic a ovšem jsou také známou turistickou atrakcí.

     Pokud se však budete chtít do Melniku podívat, pozor na soupeřící mafie ubytovatelů. Můžete se stát doslova rukojmím a nuceně se v noci stěhovat jinam. Takže nejlépe je prohlédnout si Melnik a okolí a pokračovat v cestě dál.

01.jpg
Pyramidy se tyčí přímo nad Melnikem
02.jpg
Krajina v okolí Melniku
03.jpg
Pyramidy vznikají na okrajích strží
04.jpg
Ke vzniku pyramid musí být hornina jen málo zpevněná, nejlépe  velkými kameny
05.jpg
Úzká žebra jsou zemní kulisy
06.jpg
Kámen na vrcholu pyramidy ji chrání a zpomaluje její rozpad
07.jpg
V okolí Melniku jsou stovky zemních pyramid
08.jpg
Na okrajích strží jsou přechody mezi zemními kulisami a zemními pyramidami
09.jpg
Zemní pyramidy mají životnost často jen několik let
10.jpg
Úpatí pyramid pokrývá les
11.jpg
Rokle mají strmé, někdy i kolmé stěny
12.jpg
Za několik let zmizí i tento útvar
13.jpg
Skalní kulisy lemují údolí v délkách mnoha kilometrů
14.jpg

Zdejší hornina vznikla nanášením jílů, písků a štěrků v třetihorách. Na svahu jsou vidět průřezy koryty, které vyplňuje štěrk. 

Související články:


Zemní pyramidy

... Pyramidy, které postavili lidé, jsou považovány za nejtrvanlivější stavby. Naopak ty, které vytváří příroda, vznikají a zanikají rychle.[ více ]

Colorado je ve Francii!

... Nejde o světoznámý kaňon, ale o místo v Provenci v jihovýchodní Francii. Název je odvozen od zdejších barevných skal. Střídají se tu skupiny zemních pyramid se skupinami rovnoběžných hřbítků – zemních kulis.[ více ]

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy