Skalní pyramidy – tentokrát v tufech

sobota 25. duben 2015 07:41

Sopky ve východní části Rodop (Bulharsko) se ve starších třetihorách chovaly tak, jak je to u sopek běžné. Při erupcích vytékala láva, byl vyvrhován sopečný popel.  

 

Tehdy zde bylo mělké moře. Výbuchy podmořských sopek však byly tak silné, že popel a kameny byly vyvrženy až do atmosféry. Nakonec se však uložily jako vrstvy tufů a tufitů na mořském dně. Když moře ustoupilo, začala se tvořit říční síť. Na více místech vznikla ve vrstvách tufů malá skalní města, skalní kulisy a skalní pyramidy.

Na rozdíl od zemních pyramid vznikají skalní pyramidy nikoli v nezpevněných sedimentech, ale v pevné, ale měkké hornině. Hranice mezi skalními a zemními pyramidami je tedy dána spíše konvencí.

V okolí Kardžali je více skupin skalních pyramid. Snad nejznámější je malé skalní město „Zkamenělá svatba“. Podobně jako mnoho skal nás i jinde ve světě dala lidská fantazie jména jednotlivým skalám.

Něklik metrů mocná vrstva tufů a tufitů je světle šedobílá, jen na několika místech zbarvená šedě, nafialověle až načervenale sloučeninami železa a manganu. Vznik skalního města (vlastně spíše zachování) umožnilo i zdejší, poměrně suché podnebí.

Pokud se do této oblasti dostanete, zkuste se podívat i po okolí. V tufech se místy nachází opály (u Zkamenělé svatby však chybí). Opály jsou i v puklinách okolních vyvřelin. Jde však pouze o mineralogickou záležitost, jakost zdejších opálů je poměrně špatná.

DSC04777.jpg
Skalní město se postupně posunuje vzhůru do svahu
 
DSC04778.jpg
Původně to byl jen popel na mořském dně
 
DSC04779.jpg
K zachování skalních útvarů přispívá i suché podnebí
 
DSC04780.jpg
Jednotlivé útvary se postupně oddělují z vrstvy tufu
 
DSC04781.jpg
Růžové a načervenalé zbarvení způsobují sloučeniny železa
 
DSC04782.jpg
Skalní útvary jsou jen několik metrů vysoké
 
DSC04783.jpg
...i samotné skalní město je poměrně malé
 
DSC04786.jpg
"Ženich" a "Nevěsta"
 
DSC04787.jpg
Zde už skalní tvary téměř zanikly
 
DSC04788.jpg
V bližším pohledu je vidět struktura horniny
 
DSC04789.jpg
Tekoucí voda postupně odděluje části původní desky horniny
 
DSC04792.jpg
Umělecké dílo přírody
 

 

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy