Jírovec maďal

čtvrtek 9. červen 2016 19:25

První zpráva o výskytu na našem území je z roku 1576, kdy byl pěstován v Praze. Byl sem dovezen ze zahrady tureckého sultána v Konstantinopoli. Stromy, rostoucí ve volné přírodě byly nalezeny až mnohem později.

Strom až 35 m vysoký, s kmenem o průměru až dva metry a mohutnou kulovitou korunou. Na jaře jsou na větvích velké, silně lepkavé pupeny. Vztřícné listy jsou dlanitě složené, s dlouhým řapíkem, pěti až sedmičetné. Lístky přisedlé, obvejčité, s nestejně pilovitým okrajem. Květy jsou uspořádány ve vzpřímených latách, které mohou být až 30 cm dlouhé. Mladé květy mají žluté skvrny, které později zčervenají. Plodem je ostnitá tobolka,obsahující 1 – 3 semena – „kaštany“.

Tento strom je také znám pod názvem „koňský kaštan“. Jizvy po odpadlých listech mají skutečně tvar koňské podkovy. Jiné vysvětlení je, že Turci používali semena ke krmení koní.

Původní areál je jen malé území v severní Albánii a Řecku, snad i v Makedonii, Srbsku a Bulharsku. Někteří botanikové předpokládají i výskyt v Malé Asii.

Jírovec maďal je především parková rostlina, vysazená v 626 parcích po celé republice. V lesích  se pěstuje na více než 550 ha. Poměrně často zplaňuje, ale nebezpečí jeho šíření je jen malé. „Kaštany“ slouží jako krmivo pro lesní zvěř. U nás je sice jírovec maďal cizincem, ale nijak vážně přírodu neovlivňuje. Naopak v USA je považován za invazní druh. Konkuruje totiž tamním původním druhům jírovců a je schopen je zatlačovat.

Starší stromy jsou napadány dřevokaznými houbami, často jsou pak náchylné k polomům. Od roku 1994 se u nás vyskytuje drobný motýlek klíněnka jírovcová, která se rozšířila prakticky do celé Evropy z Makedonie. Její housenky žijí uvnitř listů, způsobují jejich sesychání a opadávání. Stromy však tuto invazi naprostou většinou přežívají.

Celá rostlina je slabě jedovatá. Obsahuje především glykosidy (aeskulin), saponiny (escin), eterické oleje, pektin atd. Užívá se na křečové žíly, zpevňuje cévní stěny, působí proti otokům atd. V lékařství se používá lék Aescin. V léčitelství je nebezpečí při vnitřním použití odvarů a tinktur, které mohou způsobit poškození jater a ledvin.

DSC09030.JPG
Pivo nejlíp chutná pod kaštany. Ale takových míst je už málo
 
DSC09031.JPG
 Jírovec maďal je běžný v parcích, často se vysazuje i podél vody
 
2.JPG
 Květy jsou ve vzpřímených latách
 
DSC09037.JPG
Běžný strom našich parků 
 
3.JPG
 Dostat se ke květům v koruně není snadné
 
4.JPG
 Květy jírovce
 
5.JPG
 Mladé květy mají žluté skvrny, které později zčervenají
 
6.JPG
 Jírovec maďal byl vysazován i jako medonosná rostlina
 
7.JPG
 Jírovec rozkvétá
 
DSC09038.JPG
Tento host z Balkánu je už u nás doma
 
DSC09039.JPG
Detail květu
 

Podobné články jsou v rubrice Rostliny

Blanka: Tohle je strom mého srdce. 100 m za barákem začíná celé údolíčko, plné těchto kaštanů, které kvetou jak jarní svíčky. Dokonce se tam říká “Kaštánka” - a viděla jsem tam na podzim v listí dokonce roháče - giganty mezi brouky, přísně chráněné. A tak se nabízí samozřejmě tito s písní Nech brouka žít

Diskutovat můžete i zde. Tuto možnost použijte především pro vzkazy starší 14 dnů. Na zápis dostávám upozornění a mohu snadněji reagovat.

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy