Violka vonná

středa 20. duben 2016 03:07

Violka je jedna z rostlin, která se dokázala rozšířit téměř po celém světě. Vydatně ji v tom podpořili lidé. Používali ji k léčení, výrobě voňavek i jako okrasnou rostlinu.

Botanikové dokázali popsat u tohoto rodu asi 450 druhů, z toho roste u nás volně 22 druhů. Křížením a šlechtěním byly vypěstovány i atraktivní zahradní rostliny – obvykle je známe jako macešky.

Violka vonná má v zemi ukrytý oddenek, ze kterého vyrůstá přízemní růžice oválných až srdčitých listů. Květy jsou pětičetné, tmavě modrofialové, ale vyskytují se i rostliny s bílými květy. Drobná, oválná semena pomáhají rozšiřovat mravenci. Violka vonnou najdeme u nás hlavně v blízkosti lidských sídel, křovinách, parcích a listnatých lesích. Není však jisté, jestli jde vůbec o původní druh, od středověku byla totiž pěstována jako okrasná a léčivá rostlina. Častější výskyt je v teplejších územích.

Violka vonná pochází z jižní a jihozápadní Evropy, roste v severní Africe, Turecku a evropské části Ruska. Pěstováním se dostala i do jižní Skandinávie, do Číny, Severní Ameriky a na Nový Zéland.

Rostlina obsahuje saponiny, sliz, flavonové glykosidy, alkaloid violin, silice a sloučeniny kyseliny salycylové. Většina účinných látek je v oddenku. Vonné látky se používaly do voňavek, celá rostlina k léčení chorob dýchacích cest a revmatizmu. Listy se dají přidávat do salátů, na jihu USA z nich  údajně vaří  hustou polévku (ale při předávkování čajem z violky může dojít k nevolnosti, tak nevím).

Violku vonnou používali již staří Řekové k posílení srdce a pro její uklidňující účinky. Originální nápad měli ve starověku Římané. Nosili při hostinách na hlavě věnec s květy violky – údajně to prodlužovalo alkoholické opojení.

1.JPG
Violka obvykle roste v trsech a ve skupinách
 
2.JPG
Najdeme ji často v parcích
 
3.JPG
Na tak malou rostlinu má poměrně velké květy
 
4.JPG
Zkuste si někdy přivonět
 
5.JPG
Dnes se nahrazují v kosmetickém průmyslu violky umělými látkami
 
6.JPG
Květy se dokonce obalovaly v cukru - dobrou chuť!
 
7.JPG
Květ violky
 
8.JPG
Můtete zkusit i zvýšení účinnosti alkoholu jako starověcí Římané - možná ušetříte
 
9.JPG
Detail květu
 

Podobné články jsou v rubrice Rostliny

Vzkaz můžete zanechat také v diskusi zde. Nemusíte se přihlašovat, ke vzkazům lze přímo přidávat odpovědi, máte tu smajlíky a RSS. Dají se přidávat i fotografie z internetu. Pište však k tématu a slušně. Trollové jsou odstraněni.

Další kontakty máte vpravo na této stránce. 

A jako tradičně - hudba od BLANKY - račte si kliknout tady 

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy