Prvosenka jarní

sobota 30. duben 2016 02:33

Prvosenka - petrklíč je symbolem jara. A ne ledajakým, podle starých pověstí ukazuje cestu ke zlatu a pokladům.

Prvosenka jarní je vytrvalá rostlina, v zemi má ukrytý uzlovitý oddenek. Na jaře z něj vyrůstají nové listy, které dorostou až v létě, tedy po odkvětu. Stvol, nesoucí květenství, bývá 10 – 20 (někdy i 25) cm vysoký, ochmýřený. Nese jednostranný okolík květů. Zvonkovitý kalich je světle zelený, odstává od korunní trubky (naopak blízce příbuzná a velmi podobná prvosenka vyšší se odlišuje kalichem přitisklým ke korunní trubce). Sytě žlutá koruna má uprostřed oranžové skvrny. Prvosenka je dlouhověká bylina, dožívá se až padesáti let.

Roste téměř v celé Evropě, vyjma nejsevernějších a nebo naopak nejteplejších míst, na východ zasahuje až na Sibiř. U nás ji najdeme od nížin do podhůří, především ve světlých lesích, stráních a křovinách. Vyhovuje jí vápníkem bohaté půdy. Výsadbou smrkových monokultur, hnojením dusíkatými hnojivy a nárůstem zemědělské výroby se prvosenka jarní stala ohroženým druhem a je chráněna.

Prvosenka jarní (stejně jako jí podobní prvosenka vyšší) obsahuje saponiny, glykosidy, flavonoidy, vitamín C, kyselinu křemičitou a sacharidy. Používá se především při léčbě horních cest dýchacích. Je součástí léků Solutan, Tussilen a Species pectorales Planta. Vzhledem k ochraně rostliny není možné používat rostliny z volné přírody, ale jen pěstované.

1.JPG
Prvosenka jarní
 
2.JPG
Prvosenku jarní zná snad každý
 
3.JPG
Květy jsou uspořádány v okolíku
 
4.JPG
Okolík je obvykle jednostranný
 
5.JPG
Kalich odstává od korunní trubky
 
6.JPG
Květy mají uvnitř oranžové skvrny
 
8.JPG
Prvosenka jarní
 
9.JPG
Květy jsou nápadné sytě žlutou barvou
 
10.JPG
Oranžové skvrny uvnitř květů
 
11.JPG
Detail květu
 

Podobné články jsou v rubrice Rostliny

Vzkaz můžete zanechat také v diskusi zde. Nemusíte se přihlašovat, ke vzkazům lze přímo přidávat odpovědi, máte tu smajlíky a RSS. Dají se přidávat i fotografie z internetu. Pište však k tématu a slušně. Trollové jsou odstraněni.

Další kontakty máte vpravo na této stránce. 

A jako tradičně - hudba od BLANKY - Moravské dvojzpěvy – V dobrym sme se sešli – Antonín Dvořák, Canticorum Plzeň

 
Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy