Křivatec žlutý

čtvrtek 14. duben 2016 10:35

Křivatců popsali botanikové asi 90 druhů, vyskytují se v Asii, Evropě a Africe. U nás jich máme 7, až na nejznámější a běžný křivatec žlutý jde o vzácné teplomilné druhy.

Křivatec žlutý je vytrvalá rostlina, vysoká 10 – 30 cm. Patří mezi liliovité, má tedy v zemi ukrytou cibulku. Květenství je okolík, maximálně s 10 květy (většinou je jich však méně, obvykle 2 – 4). Květy mají 6 okvětních lístků, které jsou zvenčí nazelenalé.

S křivatcem žlutým se nejčastěji setkáme v lužních lesích, v zarostlých vlhkých místech, často také v parcích od nížin až do horského stupně. Vyskytuje se prakticky v celé Evropě, směrem na východ zasahuje až na Sibiř.

Ostatní naše druhy křivatců jsou teplomilné, vyhledávají sušší stanoviště a pro svou vzácnost jsou zařazeny mezi chráněné rostliny.

1.JPG
Křivatec žlutý často roste v parcích
 
2.JPG
Květy prozrazují, že křivatec patří mezi liliovité rostliny
 
3.JPG
Křivatec žlutý je často ukrytý v trávě
 
4.JPG
Křivatec žlutý
 
5.JPG
Křivatec žlutý
 
6.JPG
Rozkvétající křivatec
 

Podobné články jsou v rubrice Rostliny

Vzkaz můžete zanechat také v diskusi zde. Nemusíte se přihlašovat, ke vzkazům lze přímo přidávat odpovědi, máte tu smajlíky a RSS. Dají se přidávat i fotografie z internetu. Pište však k tématu a slušně. Trollové jsou odstraněni.

Další kontakty máte vpravo na této stránce. 

A jako tradičně - hudba od BLANKY - račte si kliknout

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy