Orsej jarní

pondělí 18. duben 2016 07:34

Slováci mají pro tuhle rostlinu krásný název – blyskáč. Na jarním sluníčku se jeho sytě žluté květy skutečně blýskají v nízké trávě.

Orsej jarní pochází ze západní Asie, rozšířený je po celé Evropě. Lidé ho zavlekli i do severní Ameriky. U nás je hojný od nížin do podhůří, v horách je vzácnější. Roste na vlhkých, částečně zastíněných místech podél potoků, v listnatých lesích a v parcích. Vyhovuje mu půda s vyšším obsahem dusíku.

Orsej jarní je vytrvalá bylina, listy má sytě zelené, lesklé. Sytě žluté květy mají vejčité kališní lístky a 8 nebo více lístků okvětních. Lodyha je většinou jen 6 – 10, výjimečně až 15 cm vysoká, kořenující. Velmi podobný druh orsej blatoucholistý má matné listy, nekořenující lodyhu a neolistěné květní stopky. Orsej blatoucholistý je mnohem vzácnější, roste u nás jen v teplých částech státu.

Rostlina obsahuje mimo velkého množství vitamínu C, protoanemonin a ranunkulin. V léčitelství se orsej používá při léčení kožních chorob, zástavě krvácení a hemeroidech. Je přidáván i do jarních salátů, ale vzhledem k jeho jedovatosti to nelze doporučit. Ze stejného důvodu je nutné upozornit že i zevní použití může vyvolat podráždění kůže, u citlivých osob i puchýře.

1.JPG
 Orsej jarní roste ve skupinkách, někdy vytváří i souvislé porosty
 
2.JPG
 Nápadné jsou sytě žluté květy a lesklé listy
 
3.JPG
 Po odkvětu rostlina odumře, objeví se zase až za rok
 
4.JPG
 Orsej často roste v olšinách
 
5.JPG
 Orsej jarní
 
6.JPG
 Detail květu
 
7.JPG
 Orsej odkvétá dřív, než vyroste tráva
 
8.JPG
A na závěr květ hodně zvětšený 
 

Podobné články jsou v rubrice Rostliny

Vzkaz můžete zanechat také v diskusi zde. Nemusíte se přihlašovat, ke vzkazům lze přímo přidávat odpovědi, máte tu smajlíky a RSS. Dají se přidávat i fotografie z internetu. Pište však k tématu a slušně. Trollové jsou odstraněni.

Další kontakty máte vpravo na této stránce. 

A jako tradičně - hudba od BLANKY - račte si kliknout tady nebo tady

 
 
Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy