Upolín nejvyšší

pátek 12. srpen 2016 00:13

Stále ještě najdeme louky se zlatě svítícími upolíny. Ve slovenštině mají pro upolín krásný a výstižný název – žltohlav.

Upolín je nápadná, až 60 cm vysoká bylina, vštšinou s nevětvenou lodyhou. Přízemní listy jsou dlanitě pětičetné, s dlouhými řapíky, listy na lodyze mají jen krátký řapík, nejhořejší jsou pak přisedlé. Všechny jsou však tři – pětkrát hluboce dlanitě dělené, se zubatými úkrojky. Zlatožluté květy mají kulovitý tvar a mohou mít průměr až 3 cm. Plody jsou měchýřky s množstvím černých semen. V zemi je ukryt krátký, tlustý oddenek.

Upolín nejvyšší je rostlina vyskytující se v Evropě v areálu od Německa až po Ukrajinu, na severu je hranicí přibližně Baltské moře, na jih zasahuje až do Itálie a Řecka. Původní rozšíření bylo pravděpodobně nad hranicí lesa ve vyšších polohách, v současnosti jsou to hlavně pahorkatiny a horské polohy. Vyhovují mu vlhké, zamokřené půdy s dostatkem humusu.

U nás se s upolínem nejvyšším můžeme setkat roztrošeně na celém území státu s výjimkou suchých míst jižní Moravy. Dříve hojná rostlina se stala vzácnější díky intenzifikaci zemědělství a odvodňování mokřin. Proto je upolín chráněn zákonem.

Při spásání dobytkem je upolín jedovatý (obsahuje protoanemonin). Jedovatost mizí při sušení.

01.JPG
 Upolínová louka
 
02.JPG
 Upolín obvykle převyšuje ostatní rostliny
 
03.JPG
 Nápadné jsou i dlanitě dělené listy
 
04.JPG
 Lodyha bývá podélně rýhovaná
 
05.JPG
 Květy mají kulovitý tvar
 
06.JPG
 Rostliny často vyrůstají ve skupinách
 
07.JPG
 Na květech loví pavouci - najdete ho?
 
08.JPG
 Kulovité květy zůstávají uzavřené
 
09.JPG
 A nakonec tradiční detail
 

Podobné články jsou v rubrice Rostliny

Blanka: Když vidím tuhle housátkově žlutou, tak mi pronikavě zavoní „Letní louka“, kterou zpívá naprosto nenapodobitelně Jirka Schmitzer. Je to pozoruhodné, ale specielně v téhle písničce intenzivně vnímám podobnost jeho hlasu s hlasem jeho tatínka Jiřího Sováka.

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy