Šťavel kyselý

středa 25. květen 2016 19:27

Tato rostlina se skrývá v lesích na tmavých místech. Na silném světle nebo ve tmě zavírá květy a dokonce skládá i své listy.

Šťavel kyselý je drobná rostlinka, obvykle dorůstá do výšky pouze 5 cm. Trojčetné listy mají dlouhý řapík, na rubu jsou často načervenalé. Květy jsou pravidelné, s pětičetným kalichem i korunou. Koruna je bílá, s fialově zbarvenými žilkami. Tyčinky, kterých je deset, jsou uspořádány ve dvou kruzích. Květy na dlouhých stopkách opyluje hmyz, naopak květy s krátkými stopkami jsou samosprašné.

Šťavel kyselý roste v mírném pásmu severní polokoule, tedy v Evropě, severní Asii a v Severní Americe. Výskyt zasahuje i do severní Afriky. U nás se s ním setkáme téměř všude, v lesích od nížin až do hor, především na kyselejších půdách.

Rostlina obsahuje kyselinu šťavelovou a šťavelany. Proto je slabě jedovatá, může způsobit poškození ledvin, tvorbu ledvinových kamenů, svalové křeče. Nebezpečí je však jinde – podle informací na internetu někteří léčitelé doporučují čerstvou šťávu ze šťavelu při rakovině žaludku, nádorech a rakovinových vředech a při léčbě Parkinsonovy choroby. Tady nezbývá než varovat nejen před takovou léčbou, ale především před takovými léčiteli.

1.JPG
 Šťavel kyselý
 
2.JPG
 Šťavel kyselý roste v lesích na tmavých místech
 
3.JPG
 Listy svým tvam připomínají listy jetele
 
4.JPG
 Bílé květy zdobí fialové žilky
 
5.JPG
 Květní stopka je ochlupená
 
6.JPG
 Šťavel kyselý je běžná, ale nenápadná rostlinka
 
7.JPG
 Květy jsou rozvité jen při vhodném světle - v šeru a na plném slunci se zavírají
 
8.JPG
 Pohled do květu - tyčinek je opravdu deset
 
9.JPG
 Detail květu
 

Podobné články jsou v rubrice Rostliny

Blanka: Tahle kytka mě fakt štve. Válčím s ní ve prospěch svých keříčků růží už kolik let. Tahle křehoučce kvetoucí kráska má odolnost švédské oceli a vytrvale se mi objevuje pod keříky, dokud to nevydržím a zas ji nevypleju. A tak se jí musím trochu pomstít – existuje jedna písnička, co se přesně na tenhle přírodní dar hodí: „Je to trest..“.

Diskutovat můžete i zde. Tuto možnost použijte především pro vzkazy starší 14 dnů. Na zápis dostávám upozornění a mohu snadněji reagovat.

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy