Sasanka hajní

úterý 3. květen 2016 02:00

Od března do května jsou některá místa v listnatých lesích pokryta kvetoucími sasankami. Z dálky to vypadá, jako kdyby znovu napadl sníh.

Sasanka hajní může dorůstat až do výšky 25 cm. Trojdílné, dlouze řapíkaté listy s tří až pětičetnou čepelí, vyrůstají v dolní polovině stonku. Květy mají průměr 2 – 4 cm. Okvětní lístky jsou bílé, někdy narůžovělé, tyčinky i pestíky jsou uspořádány ve šroubovici. Květy se otvírají na sluníčku, večer a při dešti se uzavírají.

U nás máme původní čtyři druhy sasanek - sasanka lesní (najdeme ji na teplých stráních hlavně na jihu Moravy), sasanka narcisokvětá (roste nad hranicí lesa v Krkonoších, Kralickém Sněžníku a Hrubém Jeseníku), sasanka pryskyřníkovitá (jediná kvete žlutě), a nejběžnější sasanka hajní, která roste v listatých nebo smíšených lesích, loukách a parcích od nížin do podhůří.

Sasanka hajní je jedovatá, obsahuje argirin, ranunkulin, anemonin. U dobytka způsobuje střevní záněty, pro dospělého člověka je smrtelná dávka 30 rostlin.

100_0748.JPG
 Sasanka hajní vytváří souvislé porosty
 
1.JPG
 Sasanka hajní
 
2.JPG
 Květy se rozevírají na slunci
 
3.JPG
 Ve středu květu jsou žluté tyčinky a pestíky
 
4.JPG
 Sasanka hajní
 
5.JPG
 Sasanka hajní
 
6.JPG
 V detailu vynikne jemnost stavby květů
 
7.JPG
 Nezapomínejte - tahle krása je jedovatá
 
8.JPG
 Sasanka hajní - detail květu
 

Podobné články jsou v rubrice Rostliny

Vzkaz můžete zanechat také v diskusi zde. Nemusíte se přihlašovat, ke vzkazům lze přímo přidávat odpovědi, máte tu smajlíky a RSS. Dají se přidávat i fotografie z internetu. Pište však k tématu a slušně. Trollové jsou odstraněni.

Další kontakty máte vpravo na této stránce. 

A jako tradičně - hudba od BLANKY - račte si kliknout tady (Pas de deux– Kanadský film tančí Margaret Mercier, Vincent Warren, choreografie Ludmila Chirriaeff, United Folk Orchestra Romania).


 

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy