Rozrazil rezekvítek

neděle 17. červenec 2016 19:51

Prší a prší. Zase někdo neznal staré moudrosti a utrhl rozrazil rezekvítek. A podle staré pověry začalo pršet. Lidový název této rostliny je totiž pršatka.

Z našich rozrazilů je rozrazil rezekvítek nejběžnější. Je to vytrvalá bylina, vysoká 10 – 40 cm. Na lodyze jsou vstřícně postavené listy, z paždí horních listů vyrůstají řídké hrozny květů. Oboupohlavné, souměrné květy mají stopku až 2x delší než podpůrné kopinaté listeny. Kalich má 4 zuby, je řídce porostlý žlaznatými chlupy. Kolovitá koruna je sytě modrá, s tmavými žilkami a bílým ústím, záhy však opadává. Rozrazil rezekvítek kvete od května do srpna, někdy i déle.

Rozrazil rezekvítek je rozšířen v Evropě vyjma nejsevernějších a nejjižnějších oblastí, v Turecku, na Kavkaze a zasahuje i na střední Sibiř. Druhotný je v Severní Americe a na Novém Zélandu. U nás roste všude od nížin až do hor. Vyhovují mu louky a pastviny, ale i světlé lesy, běžný je v parcích, na hřbitovech a v zahradách.

Rozrazil rezekvítek je pro hmyz jedovatý, obsahuje glykosid aucubin.

1.JPG
 Rozrazil rezekvítek často roste mezi trávou
 
2.JPG
 Jinak nenápadná rostlina má výrazně modré květy
 
3.JPG
 Květy rozrazilu rezekvítku
 
4.JPG
 V detailu je vidět, že květ má jen dvě tyčinky
 
5.JPG
 Detail květu
 

Podobné články jsou v rubrice Rostliny

Blanka: Při pohledu na kytičku – tuhle znám dobře – u nás jí neřekl nikdo jinak, než „pršenka“ – a fungovalo to. Jako děcka jsme si dávaly pozor, abychom na ní nešláply, prostě jen aby nepršelo. Tak k tomu jde snad nejlíp slavné Zpívání v dešti s nenapodobitelným Gene Kellym.

Diskutovat můžete i zde. Tuto možnost použijte především pro vzkazy starší 14 dnů. Na zápis dostávám upozornění a mohu snadněji reagovat.  
Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy