Přeslička rolní

pondělí 16. květen 2016 07:04

Tentokrát tu máme rostlinu, která nekvete. A nejen nekvete, na jaře ani není zelená. Ze 12 druhů přesliček, které u nás rostou, je přeslička rolní snad nejrozšířenější. Najdeme ji nejen v celé Evropě, ale i v severní části Asie, Severní Americe a dokonce i v Grónsku.

Na jaře vyrostou světle hnědé lodyhy s výtrusnými šišticemi. Teprve po nich vyrůstají letní zelené lodyhy. Listy jsou i na letních lodyhách srostlé do pochvy, nezelené. To, co připomíná přesleny listů, jsou ve skutečnosti větévky, které listy nahrazují.

Přesličku rolní najdeme tam, kde je dostatek vody a světla. Vyhovují jí písčité, kyselé půdy. V rostlině je veliké množství oxidu křemičitého, dříve byla na venkově používána při mytí nádobí. Přeslička je hamounská rostlina – dokáže v sobě hromadit zlato.

Letní lodyhy se sbírají a používají v léčitelství. Všechny přesličky však obsahují jedovaté látky, proto je nutná patřičná opatrnost a pečlivé dávkování. 

1.JPG
Přeslička rolní - jarní lodyhy
 
2.JPG
Přeslička rolní
 
3.JPG
Přeslička rolní - šištice
 
4.JPG
Přeslička rolní - dozrávající šištice
 
5.JPG
Přeslička rolní - zralá šištice
 
6.jpg
Přeslička rolní - vyrůstající letní lodyhy
 

Podobné články jsou v rubrice Rostliny

Diskutovat můžete i zde. Tuto možnost použijte především pro vzkazy starší 14 dnů. Na zápis dostávám upozornění a mohu snadněji reagovat.

Blankatuhle rostlinku vyhlížím kdykoliv šlapu krpálem na Tříjezerní slať na Šumavě. Je to suchý východní svah a rostou tam přesličky a taky plavuně. A já mám záminku se na chvilku zastavit a vydýchat. A vzpomenout při tom na třetihory, kdy z obojího byly gigantické stromy: http://jdem.cz/b83e78  - kdo by to řekl, sestřih trvá jen 1:35 min. – a prožijete celou historii života na zeměkouli.  

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy