Pomněnka lesní

středa 29. červen 2016 10:53

Květy pomněnek se staly symbolem modré barvy. V zahrádkách se sice setkáme i květy bílými nebo růžovými, ty modré jsou ale nejkrásnější.

Pomněnka lesní je vytrvalá bylina, dorůstajícé do výšky 30 – 60 cm. Má větvenou ochlupenou lodyhu, přízemní listy vyrůstající v růžici jsou širší, než střídavé listy lodyžní. Pětičetné květy vyrůstají ve vijanech, kalich je chlupatý, zvonkovitý. Koruna má průměr až 8 mm, je jasně světle modrá.

Pomněnka lesní roste v jihovýchodní Anglii, Francii, severní hranice je v Dánsku a Polsku, jižní severní Itálie, Balkán, Řecko. Na východ zasahuje do evropské části Ruska a do Střední Asie. Výskyt v Severní Americe, Africe, Novém Zélandu a i jinde je v důsledku zavlečení lidmi. U nás najdeme pomněnku lesní od nížin až do hor, hlavně v listnatých lesích, obvykle na místech s vyšším obsahem živin.

V léčitelství (hlavně homeopatii) se pomněnky používají do sirupů proti kašli. Vzhledem k obsahu alkaloidů a absenci cyklických terpenů a saponinům lze o účinku pochybovat. Naprosto kuriózní informace z internetu tvrdí, že šťáva vylisovaná z pomněnek zakaluje ocel.

1.JPG
Pomněnka lesní
 
2.JPG
Pomněnka lesní
 
3.JPG
Pomněnka lesní je běžná v listnatých lesích
 
5.JPG
Květy jsou uspořádány ve vijanech
 
6.JPG
Poupata jsou růžově zbarvená
 
7.JPG
...i mladé květy mohou být růžové
 
8.JPG
... a později se vybarví do jasně modré
 
9.JPG
Detail květu
 

Podobné články jsou v rubrice Rostliny

Diskutovat můžete i zde. Tuto možnost použijte především pro vzkazy starší 14 dnů. Na zápis dostávám upozornění a mohu snadněji reagovat.

BlankaZrovna o pomněnkách se mi povedlo objevit maličký, šestiminutový, černobílý zázrak: http://jdem.cz/b83e54. Pěkný poslech.

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy