Podbílek šupinatý

čtvrtek 12. květen 2016 06:55

I mezi rostlinami jsou druhy, které žijí na úkor jiných. Některé dokonce ztratily chlorofyl, jsou nezelené a parazitují na ostatních.

Podbílek šupinatý roste v celé Evropě, vyjma jejích nejsevernějších částí. Ostrůvkovitě se vyskytuje na Kavkaze, v Syrii a dále na východ zasahuje až do Indie. Je to lesní rostlina, u nás je hojnější ve východní části území, od nížin až do hor. Vyhovuje mu vlhčí, výživnější půda. Parazituje na kořenech stromů, jak listnatých, tak i jehličnatých.

Podbílek šupinatý má bělavé nebo narůžovělé, téměř zakrnělé listy. Lodyha je 2 – 20 cm vysoká, nese množství růžových nebo nafialovělých květů, které jsou uspořádány do hroznu. Najdeme ho právě jen na jaře, po odkvětu lodyha odumírá. Většina rostliny zůstává skryta pod zemí, kde parazituje na kořenech stromů.

1.JPG
Podbílek je parazit, vše potřebné si bere z kořenů stromů
 
2.JPG
Až odkvete, zůstane skrytý do příštího jara
 
3.JPG
Listy  na lodyze jsou nezelené
 
4.JPG
Pyskaté květy mají jemné chloupky
 
5.JPG
Detail květů
 

Podobné články jsou v rubrice Rostliny

Diskutovat můžete i zde. Tuto možnost použijte především pro vzkazy starší 14 dnů. Na zápis dostávám upozornění a mohu snadněji reagovat.

Blanka píše v diskusi: Jak ho tak vidím, zní mi v uších neobvyklé propojení - syrinx a varhany: [http://jdem.cz/b83cu8] - a tichounký, komorní - taky trochu neobvyklý Johann Sebastian Bach...

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy