Mandloň nízká

pátek 20. květen 2016 01:01

Mandloň nízká je u nás ve volné přírodě kriticky ohrožený druh. Občas je však pěstována jako okrasný keř v parcích nebo zahrádkách.

Keř nebo někdy jen keřík, pouze 20 – 70 cm, jen vzácně až 120 cm vysoký, s hustými větvemi. Podlouhle kopinaté listy mají pilovitý okraj. Květy mohou být skoro bílé až masově červené, nejčastěji však převládá růžová barva. Silně voní po mandlích.

Vyskytuje se od střední Evropy (Rakousko) přes jihovýchod Evropy a Ukrajinu až do podhůří Kavkazu a stepí Střední Asie. U nás roste jen v nejteplejších místech, do výšky 300 m n. m. na osluněných jižních svazích převážně na stepích vytvořených na sprašovém podkladu.

Mandloň nízká je u nás kriticky ohroženým druhem, rostoucím přirozeně jen na několika lokalitách na jihu Moravy (Dunajovické kopce, Pouzdřanská step). Ohrožena je především rozšiřováním vinic a zarůstáním vhodných stanovišť dřevinami. Častěji než v přírodě se s ní setkáme v parcích a zahrádkách, kde se snadno pěstuje především na skalkách.

1.JPG
 Mandloň nízká
 
2.JPG
 Tento v přírodě kriticky ohrožený druh dobře prospívá v zahrádkách
 
3.JPG
 Mandloň nízká má většinou růžové květy
 
4.JPG
 Květy vyrůstají zároveň s listy, někdy i před vyrašením listů
 
5.JPG
 Mandloň nízkou najdeme častěji v zahrádkách než ve volné přírodě
 
6.JPG
 Detail květu
 

Podobné články jsou v rubrice Rostliny

Diskutovat můžete i zde. Tuto možnost použijte především pro vzkazy starší 14 dnů. Na zápis dostávám upozornění a mohu snadněji reagovat.

Blanka k tomu píše: tenhle růžový, něžný keřík – působí na mně stejně, jako tahle písnička od Jarka Nohavici: http://jdem.cz/b83ez5 . Mám jeden keřík doma a u něj taky “…na 100% vím, že tu jedinou bych nevyměnil za jinou.”

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy