Kopytník evropský

středa 27. duben 2016 01:48

Na této rostlině jsou nápadné listy, které svým obrysem připomínají kopyto. Naopak květy jsou skryté, malé, a nenápadné.

Kopytník evropský obvykle není vyšší než 10 cm. V zemi je ukrytý článkovaný oddenek. Listy jsou kožovité, sytě zelené, se srdčitou čepelí. Řapíky i samotné listy jsou porostlé chloupky. Květy jsou velké 1 – 1,5 cm, vyrůstají na krátkých stopkách přímo z oddenku. Okvětí je z vnější strany hnědé, silně ochlupené, z vnitřní strany hnědofialové až fialové, s třemi okvětními cípy. Opylování probíhá s pomocí drobných plžů, semena roznášejí mravenci.

Jak už sám název rostliny napovídá, je to rostlina evropská, i když výskyt zasahuje i do Malé Asie a na Sibiř. Roste od nížin až do hor. Roste na vlhčích, zastíněných místech.

Kopytník evropský je jedovatý, obsahuje silice a asaron. Dráždí oči, může způsobit i poškození nervového systému. Jedovatost rostliny je způsobená silicí a asaronem. Otrava se projevuje podrážděním cév či jejich ochrnutím. Dokonce může dojít k poškození centrálního nervového systému. V nejhorších případech pak dochází i ke smrti. V léčitelství se používal proti migréně. Pomáhá údajně při léčbě alkoholové závislosti. Má slabé protirakovinné účinky.

1.JPG
Kopytník evropský své nenápadné květy skrývá
 
2.JPG
Často je najdeme až po odkrytí spadaného listí
 
3.JPG
... a i pak se musíme pozorně dívat
 
4.JPG
Květy jsou fialové nebo hnědofialové
 
5.JPG
Z vnější strany je chrání husté chlupy
 
6.JPG
Opylují je slimáci, semena roznáší mravenci
 
7.JPG
Detail květu
 

Podobné články jsou v rubrice Rostliny

Vzkaz můžete zanechat také v diskusi zde. Nemusíte se přihlašovat, ke vzkazům lze přímo přidávat odpovědi, máte tu smajlíky a RSS. Dají se přidávat i fotografie z internetu. Pište však k tématu a slušně. Trollové jsou odstraněni.

Další kontakty máte vpravo na této stránce. 

A jako tradičně - hudba od BLANKY - račte si kliknout tady  (Leonard Cohen. Tahle skrytě pidivousatá rostlinka zní úplně stejně a může být stejně zdraví nebezpečná, jako úžasná barva hlasu Leonarda Cohena pro ženy v téhle písni).

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy