Brčál menší

úterý 26. červenec 2016 08:17

Také se mu říká brčál barvínek, Slováci mají výstižný název – zimozeleň. Je to velmi dlouho používaná léčivá rostlina. I tady je však nutná opatrnost, brčál je nejen léčivý, ale také jedovatý.

Brčál menší má plazivý stonek, až 80 cm dlouhý. Starší části jsou zdřevnatělé. Vytrvalé, stálezelené listy jsou dlouze eliptické až kopinaté, celokrajné a kožovité. V úžlabí listů vyrůstají na jaře květy, nejčastěji modré, někdy i fialově modré, červenorůžové nebo bílé. Nápadným znakem je jejich stočení doleva.

Brčál menší najdeme nejčastěji v lesích, kde tvoří husté koberce. Velmi často je vysazován do zahrádek, parků nebo na hřbitovy. U nás se vyskytuje v nížinách a pahorkatinách, je to jeho severní hranice rozšíření. Je to evropská rostlina, roste od Velké Británie až ke Dněpru.

V rostlině bylo nalezeno přes 50 různých alkaloidů. I když je prokazatelně jedovatá, otravy nejsou známy. Používá se především nať. Léčí vyšší krevní tlak, potlačuje kašel, snižuje počet bílých krvinek, působí protinádorově, zastavuje krvácení. Při předávkování mohou nastat poruchy srdečního rytmu. Brčál barvínek je i součástí vyráběných léků. Bez dohledu lékaře by však neměl být používán.

1.JPG
Brčál menší - sytě zelené listy a obvykle modré květy
 
2.JPG
Brčál menší
 
5.JPG
Květy jsou asymetrické, stočené doleva
 
4.JPG
Brčál menší
 
3.JPG
Brčál menší - detail květu
 

Podobné články jsou v rubrice Rostliny

Diskutovat můžete i zde. Tuto možnost použijte především pro vzkazy starší 14 dnů. Na zápis dostávám upozornění a mohu snadněji reagovat.

Blanka: Jak brčál zelený barvínek - jednoduchá volba. Celý život mám tuhle kytičku spojenou s písní sourozenců Ulrychových Král Ječmínek. Je stejně odolná, jako bájný Ječmínek - a jako náš národ, který přežil až do dneška úplně všechno, ačkoliv tak odolně vůbec nevypadá - ani ona, ani my. 

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy