Pitulník postříbřený

neděle 31. červenec 2016 21:00

Tato rostlina je nejen cizincem, ale navíc ani nemá vlastní původní území. Pokud ji najdeme v přírodě, jedná se vždy o uprchlíka ze zahrádek nebo parků.

Vytrvalá bylina, vysoká až 45 cm. Lodyhy jsou poléhavé, někdy až 1 m dlouhé, plazivé. Vejčité až trojúhelníkové listy mají vroubkovaný okraj a nápadnou stříbřitou skvrnu na svrchní straně. Žluté květy mohou být až 2 cm velké, jsou pyskaté, na okrajích brvité.

Pitulník postříbřený vznikl pravděpodobně v kultuře, nemá tedy původní areál. V současnosti se vyskytuje téměř v celé Evropě. Snáší zastínění, často se pěstuje v zahrádkách a parcích. Odtud unikl i do volné přírody, nejčastější je však stále v okolí původního osídlení. Šíří se hlavně podél potoků, kde někdy zatlačuje původní rostliny.

V léčitelství se pitulník postříbřený téměř nepoužívá, přestože obsahuje podobné látky jako hluchavka bílá.

1.JPG
Pitulník postříbřený má výrazně žluté květy
 
2.JPG
Květy umístěné na lodyze níž jsou starší a proto také dříve rozkvétají
 
3.JPG
Pitulník postříbřený je častý v parcích, dobře roste i na zastíněných místech
 
4.JPG
Kvetoucí pitulník postříbřený
 
6.JPG
Detail květu
 
7.JPG
Ještě jeden detail
 
8.JPG
A nakonec boční detai

Podobné články jsou v rubrice Rostliny

Diskutovat můžete i zde. Tuto možnost použijte především pro vzkazy starší 14 dnů. Na zápis dostávám upozornění a mohu snadněji reagovat.

Blanka: Pitulník - a ještě navrch postříbřený, očekávala jsem milou kytičku, možná trošku potměšile parazitující na ostatních, ale neškodnou, se stříbřitou ozdobičkou, kterou žádná žena neodmítne. A vida, invazivní dravec, který hlavně v plném květu připomíná až nadoraz rozevřené čelisti mamby zelené. Jen černou nahrazuje přívětivě žlutou, ale v pozadí se blyští dva odhodlané "sloupky", které ty čelisti drží lačně dokořán. Pitulník - moc nepřipomíná ten milý název a po odkvětu, nebýt té stříbřité, ucukla bych, že je to kopřiva. Nebezpečná květina - asi jako tahle skladba:

Leonard Cohen - Who by fire

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy