Blatouch bahenní

středa 21. prosinec 2016 08:03

Některé lidové názvy rostlin jsou logické a pochopitelné – u blatouchu třeba žluťák, vaječník nebo máslový květ, ale od čeho může být chcípalka?

Blatouch bahenní je vytrvalá bylina, může být vysoký jen 10 cm, na duhou stranu ve vhodných podmínkách vytváří trsy až 70 cm vysoké. Listy jsou dvojího typu, přízemní s dlouhým řapíkem, horní pak přisedlé. Květy mají pět okvětních plátků, jsou sytě žlutě zbarvené. Semena se často šíří pomocí tekoucí vody.

Blatouch bahenní se vyskytuje (jde o 4 poddruhy) nejen v Evropě, ale i v severní části Asie a v severní Americe. Vyhovují mu mokrá, podmáčená a bahnitá místa. Najdeme ho proto na březích vodních toků, na prameništích, mokřadech a kolem vodních tůní.

Rostlina obsahuje jedovatý protoanemonin. Listy se dříve přidávaly do jarních salátů, poupata se nakládala do octa a květy sloužily k barvení másla. Léčitelé používali blatouch k léčení kašle a průdušek, odstraňovaly se s ním i vyrážky, sloužil i jako projímadlo a antirevmatikum. Rostlina je však jedovatá a její použití se dnes nedoporučuje. Ten lidový název chcípalka by měl dostatečně varovat.

0.jpg
Blatouch bahenní najdeme často na březích potůčků
 
1.JPG
Často roste přímo v bahně
 
2.JPG
Blatouch bahenní
 
3.JPG
Starší listy jsou řapíkaté, mladší přisedlé
 
4.JPG
Lodyha nese sytě žluté květy
 
5.JPG
Na sluníčku jsou květy zářivě žluté
 
6.JPG
Kvetoucí blatouch
 
7.JPG
Květy mají pět okvětních plátků
 
8.JPG
Tyčinek je velké množství
 
9.JPG
Detail květu
 

 

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy