Kakost luční

středa 24. srpen 2016 07:38

Kakost luční jako by vyhledával místa v blízkosti lidských sídel a cest. Ve skutečnosti je to tím, že mu vyhovují půdy s vyšším obsahem živin a dostatek slunečního světla.

Z více než 300 druhů kakostů jich u nás roste 14. Kakost luční je statná vytrvalá bylina, s několika lodyhami porostlými chlupy. V přízemní růžici jsou listy s dlouhými řapíky, s čepelí pěti – až sedmidílnou, listy na lodyze mají řapíky kratší, nejhořejší jsou pak přisedlé s čepelí pouze třídílnou.

Květy vyrůstají v dvoukvětých vidlanech, mají hustě žlaznatou stopku. Obvykle jsou modré až fialově modré, někdy i růžové nebo bílé. Po rozkvětu se květní stopka skloní vodorovně, na noc se celý květ obrací dolů. Po dozrání semen je osina vymršťuje až na vzdálenost dvou metrů.

Kakost luční u nás najdeme na místech s hlubší, živinami obohacenou půdou jako jsou vlhké louky, příkopy, náspy nebo nivy potoků a řek. Hojný je hlavně v teplejších místech a v polohách do 700 m.

Ve světe je kakost luční rozšířen v severním mírném pásmu od Velké Británie po Jakutsko, na sever zasahuje do Skandinávie, jižní hranice probíhá přes Pyreneje, Alpy, Chorvatsko a Bulharsko. V současnosti se areál postupně rozšiřuje. Výskyty v Severní Americe jsou druhotné, byl tam zavlečen lidmi.

Kakost obsahuje třísloviny, pryskyřice, hořčinu geraniin a silice. V léčitelství se používá spíše čerstvý, sušením se účinnost snižuje. Používá se k zastavení vnitřního krvácení a proti průjmům.

kakost_lucni_1.JPG  
Vlhká louka s hlubokou půdou je pro kakost luční ideální místo  
   
kakost_lucni_2.JPG  
Zvěř se kakostu vyhýbá - je asi příliš hořký  
   
kakost_lucni_3.JPG  
Květy jsou v dvoukvětých vidlanech  
   
kakost_lucni_4.JPG  
Obvykle jsou květy nápadně modré  
   
kakost_lucni_5.JPG  
Listy na horní části lodyhy jsou přisedlé  
   
kakost_lucni_6.JPG  
Po rozkvětu se květ skloní v pravém úhlu k lodyze, na noc dokonce k zemi  
   
kakost_lucni_7.JPG  
Ochlupená lodyha  
   
kakost_lucni_8.JPG  
Nápadná je modrá barva květů  
   
kakost_lucni_9.JPG  
Detail květu
 

Podobné články jsou v rubrice Rostliny

Blanka: Sama nevím, proč mi tahle píseň Eltona Johna připomíná kakost luční. Možná postavení květů - do véčka v páru, jako oči a pokud se podívám pořádně zblízka, trochu se nad tou invazí modré zapotácím - a náhle přesně vím, o čem E.J. zpívá.  

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy