Šarlatáni a fanatici

neděle 29. květen 2016 23:09

Konečně je to tady! Žádné poplatky u lékaře, žádné poplatky za recepty. Zastaralý systém monopolu lékařů musíme nahradit moderním, tržním, všichni musí mít stejnou příležitost léčit ostatní (a tedy i patřičně vydělávat).

Přitom stačí docela málo. Jsme přece to, co jíme. Takže základem všeho by měla být správná, vyvážená strava. Pro jistotu použijeme doplňky – a výsledek bude naprosto fantastický. Bez lékaře a bez léků nastanou neuvěřitelné zázraky. Účinnost je přímo ohromující – příklady nejsou z propagačních materiálů léčitelů, ale z výzkumů odborných institucí:

Parkinsonova choroba  

 6 – 8 %                                               

Senná rýma  

 22 %

Úzkost  

 30%

Bolestivost  

 20 – 86 %

Kašel  

 36 - 43 %

Krevní tlak 

 51 - 60 %

Žaludeční a dvanáctníkový vřed  

 55 – 88 %

Artritida (celkové zlepšení stavu)  

 80 %

Váháte, jestli se obrátit na specialistu na čaje, rostlinné výtažky, použít evropské nebo východní způsoby? On ten obchodník nebo léčitel nemusí mít vůbec žádné znalosti, případně si něco našprtal z letáčků nebo propagačních knížek. Přípravky jsou obvykle z levných surovin (řasy, extrakty z rostlin, čaje), nebo z toho, co se při jinde nevyužije. 

Firma Danone dodává unikátní výrobek Actimel. Má vědecky dokázáno, že přímo fantasticky působí na imunitní systém. V USA však za toto tvrzení dostala pokutu. V Anglii je tato reklama zakázána. Přesto se pravidelným užíváním Actimelu dosáhnou výsledky velmi podobné těm v tabulce. Prakticky stejné výsledky dostanete při použití Herbalife. 

Šarlatáni běžně prohlačují, že „je vědecky prokázáno, že u mnoha pacientů došlo k výraznému zlepšení jejich stavu - dokonce i vyléčení cukrovky, někdy i rakoviny. V téměř žádných případech nedošlo ke zhoršení stavu, pokud byly nasazeny tyto přírodní látky.“

Jedna pacientka v diskusi popsala ze své vlastní zkušenosti vynikající výsledky s léčbou artritidy (doporučuji podívat se na poslední položku v tabulce). Každý léčitel vám ochotně sdělí, kolika lidem už pomohl. Často je to tehdy, kdy lékařská péče prý selhala. Alternativní postupy ostatně doporučují i někteří lékaři. Doplňky stravy jsou podle nich neškodné. Když nepomohou, neuškodí. Podobně čaje z bylinek jsou přece čistě přírodního původu a mohou jen prospívat. Ostatně bylinkářky pomáhají lidem už po staletí. Jejich přípravky stále zabírají. Ale - v každé rostlině je směs různých látek. U nás prodávané bylinky z Asie obsahovaly velké množství těžkých kovů. Řada látek může způsobovat alergii. 

Často stačí i jen zjistit, co na potíže pomohlo někomu známému – a použít stejný způsob léčby. Složitá a drahá lékařská vyšetření jsou přece zbytečná. Nejde jen o doplňky a bylinky. Důležitý je i původ potravin – nejlépe čistě ekologické produkty, geneticky modifikované potraviny jsou považovány téměř za jedy. 

Některými lidmi (ovšem nejčastěji sami sebou) jsou tito léčitelé považováni za zachránce a téměř spasitele. Jiní před nimi varují a nazývají je šarlatány a podvodníky. Přitom všichni víme, že ani lékaři nejsou schopni vyléčit všechny choroby, že může dojít i k nesprávné diagnóze, že i lékař může něco opomenout. Lékař ale studuje řadu let. Léčitel znalosti vlastně nepotřebuje – stačí mu pacienta přesvědčit, že jeho produkt a jeho léčba je právě to nejlepší, co může dostat. Pokud porovnáme povinnosti léčitele a lékaře, kteří vlastně mají mít stejný cíl – zdravého člověka, je varující již míra zodpovědnosti. Když se dopustí chyby lékař, čeká ho vyšetřování a někdy i náhrada způsobené škody. Léčitel je beztrestný – on přece neléčil, jen něco „doporučoval“. Trestné by bylo jen to, že by se vydával za lékaře.

Někdy se ke zlepšení zdraví doporučuje vegetariánství, někteří vegetariáni tento životní styl až fanaticky obhajují. Nabízí se i různé vitaminové přípravky – v reklamě se prohlašuje, že obsahují vše – od A až po železo. Namíchat takovou spoustu složek není problém, ten nastane při použití přípravku. Musí se dostat do těla, tedy je nutné, aby byly všechny látky rozpustné a pokud možno spolu nereagovaly. Při takové směsi je to téměř nemožné. Např. jodid draselný a seleničitan sodný vytváří jód a selen, pro organizmus v této podobě jen těžko dostupné.

Častým argumentem je to, že jsme obklopeni chemickými látkami, že v zemědělství se používají syntetické pesticidy, tedy látky přírodě cizí. Doplňky stravy a produkty ekologického zemědělství by měly výrazně prospívat našemu zdraví. Navíc by nedocházelo ke kontaminaci životního prostředí. Krásné – ale...

Víme ale vůbec, co je v potravinách? Nejvíce se lidé bojí pesticidů. Přesněji řečeno – syntetických pesticidů. Syntetický pesticid je však látka, u které alespoň její nebezpečí známe. Rostliny si však v sobě vytváří také vlastní pesticidy, jsou to látky, kterými se rostlina brání. Z pesticidů ty syntetické tvoří v potravě asi 0.01%, zbytek jsou pesticidy přírodní. Těch přírodních je známo asi 10 000, testovat je všechny je velice obtížné. Na schopnost vyvolávat rakovinu jich byla testována asi stovka.

Relativní riziko rakoviny v USA při průměrném denním příjmu potravin a syntetických pesticidů:

Alkohol        

3,7 %                                                         

Káva        

0,1 %

Hlávkový salát        

0,04 %

Pomerančový džus        

0,03 %

Houby        

0,02 %

Jablka        

0,02 %

Skořice        

0,007 %

Mrkev        

0,005 %

Brambory        

0,004 %

Celer        

0,004 %

Etylen thiomočoviny (syntetický pesticid)       

0.002 %                                                

V tabulce jsou jen významnější položky. Etylen thiomočoviny (syntetický pesticid) je stejně škodlivý, jako DDT před jeho zákazem, přesto je až na jedenáctém místě. Od hlávkového salátu po celer se ale jedná o přírodní pesticidy. 

Údaje v tabulce rozhodně neznamenají, že by lidé neměli jíst zeleninu. Prakticky v každé potravě najdeme něco, co může v některých případech škodit. Jenom obyčejná káva obsahuje asi 1 000 chemikálií, při testování na schopnost vyvolávat rakovinu u hlodavců bylo z 30 testovaných 21 karcinogenních. Rostliny se brání i estrogeny – pohlavními hormony. Nadbytek jetele lučního způsobuje u ovcí poruchy reprodukce. Sójový protein podle některých studií může ovlivnit menstruační cyklus u žen. 

Geneticky modifikované potraviny jsou také skvělým strašákem. V podstatě však není rozdíl mezi klasickým způsobem šlechtění a geneticky modifikovanou potravinou. Jinými slovy – pokud se budeme chtít živit skutečně přírodními produkty, musíme se vzdát i téměř všech kulturních rostlin. 

Klasickým způsobem vyšlechtěný celer, odolný vůči hmyzu, obsahoval vysokou dávku karcinogenních a mutagenních látek. Nová odrůda brambor se ukázala jedovatá pro lidi. Přitom šlechtění stálo několik milionů dolarů. Jedním ze způsobů šlechtění je použití mutagenních látek a z pozměněných rostlin se vyberou ty s nejlepšími vlastnostmi. 

Ekologické zemědělství dotujeme. Jeho produkty používá ale jen část obyvatelstva. Zpravidla ta, která si to může dovolit. Ale pozor – ekologické zemědělství neprodukuje jen potraviny. Jedna malá firma z Pavlova (hezká vesnička pod Pálavou) se specializuje na výrobu čajů. Ne na pití, ale na koupele. I kdyby se nějaké škodlivé látky mohly dostat při takovém naředění kůží do lidského organizmu, bude to neměřitelné množství. Ale výše uvedená tabulka ukazuje, že ani ekologické zemědělství neprodukuje potraviny bez pesticidů. Dokonce takových, které škodí víc, než pesticidy syntetické. 

Lidé jsou různí, co jednomu může prospívat, jinému škodí. Některé potraviny nebo doplňky mohou způsobovat alergie (kravské mléko, vejce, ryby, korýši, ořechy, pšenice, luštěniny). Nejrozumnější přístup je pestrá strava, v případě potřeby upravit jídelníček po dohodě s lékařem nebo dietologem. Ani potraviny, které koupíme v obchodech, nemusí být nezávadné. Ještě horší je to u různých rádoby léčivých čajů a doplňků. 

Jde nejen o peníze, ale i o zdraví. Šarlatáni budou vychvalovat svůj produkt, budou vykládat o tom, že léčí vše, dokonce i rakovinu. Najdou se i fanatici, kteří tomu budou věřit a ve své zaslepenosti budou tvrdit, že se vám snaží pomáhat. Ale – soudného člověka by mělo varovat již to, jak rozdílné jsou doplňky a přesto mají obdobné účinky. Apelovat na rodiče a vnucovat jim doplňky pro děti je normální lumpárna. 

Nebezpečí je především v tom, že většina chorob je nejsnáze léčitelná hned na počátku. Může pak snadno dojít k zanedbání, u některých chorob i s nejvážnějšími důsledky. Stále se budeme setkávat s lidmi, kteří na doplňky a výživové experimenty nedají dopustit. Jim to přece pomohlo. Ale – podívejte se ještě jednou na první tabulku. Je to účinnost placeba – přípravku bez jakékoli účinné látky. Přesto léčí – lidská psychika je složitý fenomén. Pokud tedy budete opravdu věřit, že dotyčný doplněk pomůže, může i pomáhat. Stejně jako zmíněné placebo. 

Na alternativní léčbě se dokázaly přiživit i církve a sekty. Zaříkávání a vyhánění duchů je stará šamanská praktika. Stále přežívá zjevně nebo skrytě ve většině církví. Katolická má na to ve Vatikánu i svou školu. Exorcismus je stále součástí jejích praktik. Slovíčka a náčiní jsou trochu jiné, než u původních šamanů, výsledky obdobné. Pokud církev vystupuje proti zaříkávačům, je to jen boj proti konkurenci. 

A názor autora? Naprostou většinou se jedná o podvody. Význam může mít snad jen užívání vitamínů v případě, kdy jsme si jisti, že nám některý chybí. I rostlinné přípravky je nutné brát s rozvahou a rozhodně raději jen krátkodobě.  V případě choroby jít k lékaři.

Neznamená to zcela se vzdát masáží, bylinek, nebo třeba autosugesce. Nekritický přístup je však nebezpečý. To ovšem platí nejen v případě léčitelů.

Váš názor na alternativní medicínu můžete vyjádřit zde


Zdroje:

Wikiedie - exorcismus 

Vymýtání ďábla. Návrat temných časů 

B. Lomborg: Skeptický ekolog, Dokořán 2006

Diskutovat můžete i zde. Tuto možnost použijte především pro vzkazy starší 14 dnů. Na zápis dostávám upozornění a mohu snadněji reagovat.

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy