Nutrie říční

neděle 18. září 2016 18:14

Vodní krysa, bobr jihoamerický, řekomyš americká – to je jen část jmen pro nutrii říční. Původem je z Jižní Ameriky, chována je pro kožešinu a maso. Z chovů se dostala do volné přírody, kde se místy invazně šíří. 

Nutrie patří do čeledi nutriovitých. Vzhledem připomínají velkou, ale opravdu velkou krysu. Dospělý samec může vážit i 10 kg. Výborně plavou, k tomu jim pomáhají i plovací blány mezi prsty na nohou. Nápadným znakem jsou silné oranžové hlodáky. Vyhovují jim zarostlá místa na březích řek, potoků a vodních nádrží. V břehu si hrabou nory, často delší než 15 m. Živí se často podzemními částmi rostlin, rozhrabávají břehy a likvidují pobřežní vegetaci. Poškozují hráze, přispívají k erozi a natolik proměňují životní prostředí, že z něho mizí řada místních druhů. Navíc škodí na okolních polích. Jsou také přenašeči parazitů, kteří napadají i člověka. Například Strongyloides myopotami je kožní parazit.

Nutrie je druh z Jižní Ameriky. Na začátku 20. století se začala chovat na kožešinových farmách. Tím se dostala do Severní Ameriky, Evropy, Asie a východní Afriky. Z farem unikli někteří jedinci do volné přírody, někdy i byli přímo vypuštěni s úmyslem je později odlovit.

V Evropě se nutrie ve volné přírodě vyskytují hlavně ve Francii, Německu a Itálii. V Itálii bylo v letech 1995 – 2000 uloveno přes 200 000 nutrií. V té době byly škody na březích přes 10 milionů eur. K tomu je třeba přičíst další milion eur za škody způsobené v zemědělství.

Jediným státem, který dokázal zastavit invazi nutrií, byla Anglie. Stačilo na to 24 lovců a devět let.

Nutrie se do volné přírody dostaly díky nezodpovědnému jednání některých chovatelů. Za způsobené škody však platí celá společnost. Stejně nebezpečná je naivita některých lidí. Nutrie se jim líbí, považují je za roztomilé a tak se je snaží chránit. Příkladem je text petice z Hradce Králové. Ponechávám ho bez jakékoli úpravy: 

Žiji v Hradci Králové kde se slévají dvě řeky Labe a Orlice. A právě na tomto soutoku je v dnešní době jedno z nejhezčích míst ve městě a to díky nutriím které se zde usadily a založily i sve nutrií rodinky. Lidé z celého města je tam chodí obdovovat ale i krmit. Nutrie si na lidi tak zvykly že se vůbec nebojí a chodí k lidem a na dosah ruky i se svymy mláďaty. Když jsme toto místo navštívil poprvé byl jím velice nadšení. Nutrie si pobihaly mezi lidmy a panačkovali před lidmi a čekaly na nečo dobrého ke kousání. A nejen nutrie tam mají sbé děti, ale i lidé. A když člověk vidí jakou děti mají radost z toho že se takto mohou blízko setkat se živými zviřaty žijícímy volně v přirodě je to krásně. Velké udivené oči a rozesmáté tváře dětí je to krásné. Ale vše toto krásné, tuto radost dětí i dospělých lidí chce město zničit. Chystají nutrie pozabíjet, že pry podemíaji břehy to opravdu "strašně závažný důvod" prosím pomožte svymi podpisy zachránit životy nutrií ale i radost dětí z jejich pozorvani a krmení. 

Co k tomu dodat? Slušného mě nic nenapadá... 

DSC00220.JPG
Potomci nutrií z farem mají různou barvu srsti
 
DSC00221.JPG
Stačí se posadit na břeh a nutrie připlavou
 
DSC00225.JPG
Plavat umí výborně
 
DSC00226.JPG
Z člověka rozhodně strach nemají
 
DSC00232.JPG
Na břehu připomínají velkou krysu
 
DSC00234.JPG
Část jsou nedorostlí, mladí jedinci
 
DSC00242.JPG
Vylézají z vody...
 
DSC00260.JPG
... a jdou si pro dávku krmení
 
DSC00271.JPG
Stále připlouvají další
 
DSC00275.JPG
Když nic nedostanou, paběrkují na břehu
 
DSC00277.JPG
Obvykle se vždy něco najde
 
DSC00278.JPG
Někteří jedinci vyčkávají opodál
 
DSC00281.JPG
Někteří razantně vyžadují potravu
 
DSC00279.JPG
Když nic nedostanou, čekají
 
DSC00258.JPG
Invaze z vody
 
DSC00239.JPG
Cilevědomě si jdou za svým
 
DSC00241.JPG
Nic je nezastaví
 
DSC00236.JPG
Kousek rohlíku ochutnají
 
DSC00240.JPG
Vyžadují krmení podle své chuti
 
DSC00235.JPG
Tak tohle nedělejte - zásada je nekrmit
 

 

Karel Drábek

Karel Drábek

Karel Drábek

O přírodě a lidech

Celý život jsem se držel vlastních názorů. To ovšem neznamená, že mám vždy pravdu. Blog je způsob komunikace. Nebojte se diskutovat, můžete mi také napsat na karel.drabek@seznam.cz Texty a fotografie autora jsou volné pro nekomerční využití.

free counters

REPUTACE AUTORA:
13,32

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy